Министърът на отбраната Ангел Найденов: Благодаря на българските военнослужещи и цивилни служители за усилията

Министърът на отбраната Ангел Найденов: Благодаря на българските военнослужещи и цивилни служители за усилията
„В навечерието на тази светла дата – 6-ти май, бих искал да изразя благодарност, своята и на ръководството на Министерството на отбраната, за професионализма, труда и усилията, които полагат всички български военнослужещи и цивилни служители за гарантиране на сигурността и отбраната на страната - гордеем се с вас! Това каза в словото си министърът на отбраната Ангел Найденов днес, 5 май, по време на музикалния парад на военните духови оркестри, посветен на Деня и храбростта и празник на Българската армия.

„Българската армия беше и остана пример и опора на цялото общество. Тя съхрани през годините традиционните воински ценности и добродетели като патриотизъм и отговорност, всеотдайност и храброст, които днес са ни необходими“, заяви той и подчерта, че българският народ винаги е имал нужда от своята армия и продължава да вярва, и да разчита на нея при кризисни ситуации.

В своето приветствие министър Найденов акцентира на отбелязването на 10-годишнината от присъединяването на страната ни към НАТО. Той посочи, че членството в НАТО е мощен стимул за реформи, който доведе до преструктурирането и професионализирането на нашите въоръжени сили. “Днес ние гледаме уверено напред и търсим верния път към изграждането на една модерна армия, към сигурност и просперитет на Република България, към реализирането на ефективни съвместни действия в НАТО и ЕС по въпросите на сигурността.“, каза министърът на отбраната и посочи, че повече от 12 000 български военнослужещи са взели участие в операции, ръководени от НАТО.

Министър Найденов благодари за доблестната служба в редиците на въоръжените сили на офицерите и сержантите от резерва и запаса, военноинвалидите и ветераните от войните. Той подчерта, че на този ден отдаваме заслужена почит и на онези български воини, които защитавайки името и честта на родината, дадоха своето здраве и живота си.

„Нека свети Георги да Ви пази. Да ви вдъхва надежда, да ви дава сила и воля във всяка битка и да ви помага във всяко начинание. Приемете моите най-сърдечни и искрени пожелания за здраве, енергия, успехи, за благоденствие и просперитет на вас и вашите семейства. За Родината!“, каза в заключение министърът на отбраната Ангел Найденов.

В концерта, който се проведе на 5 май в зала „Арена Армеец“ , участваха представителните духови оркестри на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Военноморските сили, Фестивалният оркестър от състава на военно формирование 24 150 и Националния военен университет „Васил Левски, и Гвардейския представителен духов оркестър и гвардейска формация. Главен диригент на Музикалния парад беше майор Ради Радев, главен диригент на Българската армия.

Специални гости на Музикалния парад бяха военният духов оркестър на град Солун, чийто основни задачи са свързани с осигуряването на военните формирования на Сухопътните войски на 3-ти Армейски корпус от състава на въоръжените сили на Република Гърция и военният духов оркестър на Сухопътните войски на Република Сърбия от град Ниш.

В края на музикалния парад се проведе церемония-спектакъл „Искри”, в която участваха военнослужещи от Националната гвардейска част.

На концерта присъстваха президентът на Република България и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили Росен Плевнелиев, заместник-председателят на Народното събрание Мая Манолова, народни представители, министри, началникът на отбраната генерал Симеон Симеонов, целият команден състав на въоръжените сили и Българската армия, ветерани, граждани и гости на столицата

***

Словото на министъра на отбраната Ангел Найденов по повод 6-и май - Ден на храбростта и празник на Българската армия

Водещи новини

Времето