Министърът на отбраната Ангел Найденов: Никога повече война, никога повече жертви!

Министърът на отбраната Ангел Найденов: Никога повече война, никога повече жертви!
Днес, когато заставаме пред този паметник, ние заставаме пред един от многото скъпи символи, чрез които българският народ и държавата увековечават героизма и съхраняват спомена за жертвите. Те са дадени от Българската армия и от народа във войните, които са водени от името на държавата за независимост и териториална цялост. Това каза днес, 10 май, министърът на отбраната Ангел Найденов на тържествения ритуал по поднасяне на венци и цветя пред паметника на загиналите жители на село Врабево във войните на България. Той участваше в церемонията по покана на кмета на Врабево Радион Стратев и кмета на община Троян Донка Михайлова. Събитието е традиционно за жителите на селото и се провежда в чест на годишнината от края на Втората световна война. „Само ден, след като отбелязахме годишнината от победата над фашизма имаме възможност да почетем паметта на загиналите от Врабево на този паметник, който е съхранил спомена за хората, които са отдали живота си, за да живеем в мир“, заяви министър Найденов и припомни исторически факти и събития от „най-унищожителната в цялата световна история война“.

„Това е вълнуващ ритуал, защото днес ние отбелязваме подвига и героизма, и едновременно с това скърбим за жертвите, дадени в битки и сражения, които бележат славната история на Българската армия“, заяви министър Найденов и допълни, че в тази история Врабево е дало над 70 жертви във войните и е оставило следа във военното дело с над 130 офицери, сред които е и един от изтъкнатите военачалници и министри на отбраната армейски генерал Добри Джуров.

Той разгледа и изградения монумент на площада в селото с оръдие от Втората световна война. „Това оръдие е замлъкнало надявам се в буквален и преносен смисъл, то ни напомня, че всички ние живите днес дължим мирния си живот на героите, които положиха костите си в защита на националните ни интереси“, каза още министър Найденов.

По покана на ръководството на военнородолюбиви организации от община Троян министър Найденов отдаде почит и поднесе букет на паметника на жители от село Добродан, загинали във войните на България.

След изнесеното заседание на правителството в Ловеч министър Найденов посети и Дома за ветерани в Орешака и Военния географски център в Троян, който е на пряко подчинение на министъра на отбраната. „Предвидили сме промени в наредбата, която регламентира престоя в Дома за ветерани. С измененията в нея Министерството на отбраната ще увеличи средствата за издръжка на постоянно живеещите в дома, с което ще бъде намалена таксата, която те заплащат за престоя си тук.“, каза министърът на отбраната Ангел Найденов по-рано днес при посещението си в Дома за ветерани в Орешак. Той заяви, че това е още една стъпка в реализиране на социалната политика на сегашното ръководство на Министерството на отбраната и подчерта, че приема за важен приоритет грижата за хората, които са свързали своя живот и професионална кариера с отбраната и с армията. Министър Найденов беше посрещнат с аплодисменти от жителите на Дома, които изразиха своята благодарност към него, за грижите, които полага за тях Министерството на отбраната, за да живеят достойно своите старини. Той им подари икона на „Св. Георги Победоносец“, покровител на Българската армия и пожела на възрастните хора здраве и дълголетие.

Министърът на отбраната Ангел Найденов посети Военния географски център в Троян, където разгледа секциите „Авиофотоизображения“ и „Полиграфия“, и се запозна на място с дейностите и задачите, които изпълнява войсковото формирование, което е уникално по функции във Въоръжените сили.

По време на визитата си в община Троян министър Найденов посети Троянския манастир и се срещна с игумена на манастира епископ Сионий.

Водещи новини

Времето