Заместник-министърът на отбраната Иван Иванов: Съсредоточили сме усилията си върху най-важния фактор в отбраната – хората

Заместник-министърът на отбраната Иван Иванов: Съсредоточили сме усилията си върху най-важния фактор в отбраната – хората
„Това, което заварихме в Министерството на отбраната надмина и най-лошите ни очаквания“, каза днес, 21 май, заместник-министърът на отбраната Иван Иванов на срещата си с военнослужещи от Сливенския гарнизон и с членовете на военнопатриотичните съюзи от града. В срещата участваха и председателят на Комисията по отбрана към Народното събрание Янко Янков, областният управител на Сливен Корнелий Желязков, кметът на града о.р. бригаден генерал Колю Милев и бившият началник на Генералния щаб о.р.генерал-полковник Цветан Тотомиров.

Заместник-министър Иванов направи ретроспекция на ситуацията в армията преди 11 месеца, когато встъпи в длъжност сегашното ръководство на Министерството на отбраната. Той припомни, че само 22 % от бойната ни авиация е можела да изпълнява възложените й задачи, а в Сухопътните войски при сертифицирането на батальоните бойни групи са били събирани акумулатори и гуми от различни военни формирования. „30 % от военнослужещите, които миналата година заминаха за Афганистан, бяха с униформи втора употреба“, каза заместник-министър Иванов и допълни, че подобно е било положението и във ВМС, където военните кораби не са имали необходимото радиолокационно оборудване, а ракетите са били с изтекъл срок на годност.

Той заяви, че личният състав на Въоръжените сили е бил изключително демотивиран от приетите условия за пенсиониране на военнослужещите, вследствие на което над 750 души са напуснали армията. „И до ден днешен ние чувстваме този кадрови удар върху армията, защото това бяха високоподготвени хора, завършили военни академии и стратегически курсове“, каза заместник-министърът и добави, че Българската армия е една от малкото в света, в която не е заложена идеята за нарастване на силите и средствата. Той подчерта, че ръководството на Министерството на отбраната е съсредоточило усилията си върху най-важния фактор в отбраната - хората.

Заместник-министър Иванов постави акцент върху реализираните социални ангажименти : отделените 14,5 млн.лв. за увеличаване на порциона от 60 на 90 лв., повишаването с около 15 % на средствата за безопасни условия на труд, отделените 5,5 млн. лв. за възстановените класни специалности, които ще стимулират военнопрофесионалната подготовка. Той подчерта също, че в момента се работи по нова наредба за жилищата и ръководството на Министерството на отбраната прави всичко възможно за ремонтирането на 3000 жилища от наличния фонд, за което са отделени 1 млн. лв.

Заместник-министър Иванов сподели с военнослужещите и запасните офицери, че в момента се провежда Преглед на Въоръжените сили, в резултат на който ще бъде изготвен план за развитието им до 2018 г. В процес на разработване са и Визия за развитие на Въоръжените сили до 2030 г., както и нов план за модернизация, като се предвижда до 2030 г. да бъдат изразходвани 2 млрд. и 300 млн. лв.

Заместник-министърът съобщи, че през тази година ще се изготвят нов Закон за резерва, както и промени в ЗОВС, Закона за Военната полиция, Закона за военноинвалидите и военнопострадалите. Отделени са над 400 хил. лв. по програма „Родолюбие“, а по програма „Признателност“ са открити 26 социални кухни. В Дома за ветерани в Орешак Министерството на отбраната ще поеме 30% от издръжката за престоя им.

„Ние високо ценим и се ползваме от опита, експертизата и обективната оценка на нашите колеги от запаса и резерва“, заяви заместник-министър Иванов. Според него проблемът е, че има над 41 неправителствени организации в областта на отбраната и затова е необходимо изготвянето на нова наредба, която да създаде необходимите условия за ползването на военните клубове.

В изказването си председателят на парламентарната комисия по отбрана Янко Янков отбеляза, че според него след 1989 г. в България не имало приемственост в развитието на Въоръжените сили, което е повлияло върху мотивацията и дисциплината в Българската армия. Той изрази мнение, че трябва да се погледне комплексно върху проблемите на целия сектор Сигурност.

Военнослужещите от Сливенския гарнизон зададоха на заместник-министър Иванов въпроси, свързани с недостига на средства, изплащани за живеещите на свободен наем. Те се интересуваха от бъдещето на военното формирование в града, както и от визията на ръководството на Министерството на отбраната по отношение на пенсионната реформа.

Представителите на военнопатриотичните съюзи поставиха въпроси, свързани с бъдещето на военната болница в Сливен, равнопоставеността между организациите и ползването на клубната база.

Заместник-министър Иванов награди с плакет на Министерството на отбараната кмета на Сливен о.р. бригаден генерал Колю Милев и председателя на областния съвет на СОСЗР подполковник Красимир Александров.

Водещи новини

Времето