Министър Николай Ненчев: Не само няма да приземим българската авиация, а ще я направим по-силна
По думите му - от огромно значение е как ще бъдат използвани парите на българския данъкоплатец. „Цената, която Полша предлага, е значително по-изгодна за нас“, заяви министърът на отбраната. Той уточни, че цената, предложена от полската страна за ремонт на двигателите на един самолет, е с около 2,4 милиона лева по-ниска от тази на руската страна.
„Вероятно ще вземем за ползване под наем два или четири отремонтирани двигателя от Полша, които може да използваме колкото е необходимо. Дотогава трябва да възложим да бъдат отремонтирани останалите двигатели, от които имаме нужда. На предпоследния Съвет по отбрана стана ясно, че имаме възможност до средата на следващата година, сами, с налични ресурси, да охраняваме без проблеми въздушното си пространство. Но при положение, че съвсем скоро ще придобием два или четири двигателя от Полша, този въпрос не е на дневен ред“, каза министър Ненчев.
По думите му - в рамките на следващата година ние ще имаме достатъчен брой самолети така че поне 4 или 5 години ще може сами да охраняваме въздушното си пространство. „Това не изключва възможността да се обърнем към други партньори за съвместен air policing. Имах разговори с полския ми колега, те изразиха желание да извършваме съвместно тази дейност. Надявам се - ние да направим така че авиониката на нашите МиГ-ове да бъде съвместима с тази на нашите партньори в НАТО. В противен случай, ние не бихме могли да извършваме съвместни дейности и операции“, заяви още той.
„В резултат на толкова много усилия, които положихме тази година, категорично вървим към финализиране на разговорите и подписването на споразумение, което за мен би било изключително удовлетворително“, заключи министър Николай Ненчев.
Министърът на отбраната Николай Ненчев коментира, че провежданите съвместни учения и подготовки с участието на Българската армия дават възможност на българските военнослужещи да поддържат своята готовност. „Ние се възползваме максимално и от съвместните съоръжения, и от съвместните учения“, добави министър Ненчев. Всички мероприятия са предварително планирани – подчерта той.