Научните изследвания като ключов фактор за придобиване на нови отбранителни способности са във фокуса на участниците в „Хемус – 2016 г.“

Научната конференция беше открита от постоянния секретар на отбраната д-р Добромир Тотев. В приветствието си към гостите и участниците той изтъкна, че за постигането на нови отбранителни способности е необходима последователна модернизация на Българската армия при сътрудничество и взаимодействие между научните структури и организации и българския бизнес. Постоянният секретар на отбраната отбеляза още, че това е немислимо без активното и решаващо участие на военно-научния сектор и намирането на точния баланс между необходимите способности и наличните ресурси.
Заместник-министърът на отбраната доц. д-р Десислава Йосифова представи доклад на тема: „Участие на българската отбранително-технологична и индустриална база в реализирането на проектите за модернизация на Въоръжените сили на Република България“. „Правителството е ангажирано с насърчаването на силна и конкурентоспособна промишленост. В тази посока и Министерството на отбраната насочва усилията си за създаване на възможности за усвояване и реализиране на високо технологични и конвертируеми продукти в различни сектори от икономиката на страната, чрез участие в процеса на реализация на проектите за модернизация на Въоръжените сили“, каза заместник-министър Йосифова. Тя допълни, че изграждането на необходимите отбранителни способности трябва да се свързва с технологичното превъоръжаване на въоръжените сили чрез включване на европейски и световни компании, на български научни институти и организации и предприятия от отбранителната ни промишленост при оптимално използване на ресурсите за отбрана.
Във форума участва и заместник-началникът на отбраната генерал-майор Пламен Атанасов, който изнесе доклад на тема „Технологична модернизация на Въоръжените сили на Република България: перспективи и изисквания към реализацията“. „В условията на динамично променящата се среда за сигурност ролята на въоръжените сили и поддържането на необходимите способности за защита на националната и колективна сигурност е все по-осезаема и на дневен ред остро излиза необходимостта от тяхната модернизация в технологично отношение“, отбеляза в доклада си заместник-началникът на отбраната.
Домакин и модератор на Осмата международна научна конференция беше проф. Тодор Тагарев, директор на Института по отбрана.
Във форума се включиха още министърът на отбраната на Федерална Република Нигерия Мансур Мохамед Дан-Али, заместник-министърът на отбраната по ресурсите на Босна и Херцеговина Борис Йеринич, националният координатор по киберсигурност д-р Георги Шарков. Доклади представиха и представители на университети и научноизследователски организации от страната и чужбина.