Започна тактическото учение „Шабла 2017“

На откриващата церемония в тържествен строй застанаха военнослужещи от страните участнички – Република България, Република Сърбия, Украйна и САЩ. Заместник-командирът на българските Военновъздушни сили и директор на учението бригаден генерал Петьо Мирчев поздрави участниците и обяви началото на стрелбите.
В продължение на пет дни от днес до 18 юли ще продължат тактическите учения с бойни стрелби на формирования за противовъздушна отбрана (ПВО) от Българската армия, съвместни експериментални и бойни стрелби по въздушни и надводни цели с авиационни формирования от Военновъздушните сили (ВВС) и Военноморските сили (ВМС), и стрелба с ракетни комплекси от Сухопътните войски с международно участие. На зенитния полигон на ВВС „Шабла“ Военновъздушните сили, съвместно със Сухопътни войски и Военноморските сили, ще усъвършенстват подготовката на своите формирования за противовъздушна отбрана. Ще се водят интензивни стрелби с различни типове ракетни комплекси в широк височинно-скоростен диапазон по разнообразни въздушни цели.
Освен способностите на зенитно-ракетните си войски, Военновъздушните сили имат за цел да усъвършенстват и действията на авиацията по унищожаване на въздушни и надводни цели. Бойните средства, с които ВВС участват в „Шабла 2017”, включват зенитно-ракетните комплекси С-300, „Нева” и „Куб”, изтребителите МиГ-29, самолетите Су-25 и L-39 и вертолетите Ми-24.
Стрелбите въздух - въздух на изтребителите МиГ-29 ще са по радиоуправляеми и парашутни мишени и ще се изпълняват с управляемото ракетно и бордно артилерийско въоръжение.
Самолети Су-25, L-39 и хеликоптерите Ми-24 ще стрелят с неуправляемо ракетно и артилерийско въоръжение по надводни цели. Самите надводни цели представляват обемни мишени, разработени от ВВС и тествани по време на морската подготовка на авиацията на летище Балчик и ТУБС през 2015 година.
Сухопътните войски ще тренират своите професионални умения със ЗРК „ОСА-АКМ“, ЗУ-23-2 и ПЗРК „Стрела-2М“. Ще бъде изпълнена и бойна стрелба с ракетен комплекс 9К79 „Точка“.
Военноморските сили ще осъществяват стрелба с преносим зенитно-ракетен комплекс „Стрела-2М“, радиолокационен надзор и радиотехническо наблюдение с два кораба и два брегови поста, един катер ще има готовност за аварийно-спасително осигуряване полетите на ВВС.
Република Сърбия, Украйна и САЩ участват със зенитно-ракетни дивизиони на своите ВВС и СВ. Те ще извършат пускове „земя - въздух“ със ЗРК С-300, Нева, КУБ и Авенджър.