Засиленият трафик на тежкотоварни моторни превозни средства и възобновеният ремонт в румънската част на Дунав мост Русе - Гюргево са причина за усложнената обстановка на граничния контролно-пропускателен пункт. Движението по моста в ремонтиращия се участък от няколко дни се извършва само в едната лента, като превозните средства се пропускат поетапно от румънска и от българска страна.
Пропускателният капацитет през граничния пункт е 37 - 40 тежкотоварни автомобила на час. Регулирането се извършва ръчно от румънската страна.
Началникът на Митница Русе е създал организация за максимално бързо обработване на товарните превозни средства, като за целта е отворено допълнително трето трасе. Средно между 880-900 камиона излизат от страната за денонощие през граничния контролно-пропускателен пункт, което значително надвишава обичайния трафик.
Сигнални табла на Агенция пътна инфраструктура на български и на английски от няколко дни предупреждават пътуващите към граничния пункт шофьори на МПС, че Дунав мост в момента е в ремонт.
Засилен трафик и ремонт на Дунав мост Русе – Гюргево