По инициатива на министър Мариана Георгиева заместник-министърът на младежта и спорта Йордан Йовчев и експерти от дирекция „Физическо възпитание и спорт за учащи” в ММС проведоха работно съвещание с директорите на петте държавни спортни училища, които са към структурата на министерството.
Организацията на приемните изпити за учебната 2013-2014 година и необходимостта от оптимизиране на критериите и дейностите за изграждане на олимпийски звена в държавните спортни училища бяха сред основните акценти в дискусията. Заместник-министър Йовчев запозна директорите с политиката на министерството за развитието на детско-юношеския спорт и целта на ММС точно спортните училища да имат основна роля в професионалното израстване на даровити млади състезатели.
Срещата се проведе в ММС и в нея участваха Васил Вутев – директор на столичното СУ „Ген. Владимир Стойчев”, Борис Цветанов – директор на СУ „Майор Атанас Узунов” в Русе, Георги Георгиев – директор на СУ „Юрий Гагарин” в Бургас, Евелина Янчева – директор на СУ „Георги Бенковски” във Варна и Петър Атанасов – директор на СУ „Георги Бенковски” в Плевен.
С постановление на Министерски съвет през тази година Министерството на младежта и спорта предостави 1 747 200 лева целево финансиране за създаване на олимпийско звено във всяко от държавните спортни училища. В тях ще се подготвят талантливи спортисти за националните отбори на страната, селектирани по критерии на база постигнат спортен резултат от държавни и международни първенства. Средствата са предназначени за провеждане на спортна подготовка от квалифицирани специалисти, тренировъчни лагери, осигуряване на пълноценно хранене, медикаменти и възстановяване на учениците, включени в олимпийските звена.
На съвещанието бяха обсъдени мерки за подобряване качеството на професионалното образование и осигуряване на условия за бъдеща професионална реализация на младите спортисти. Отбеляза се необходимостта от координация за създаване на ефективна система за квалификация и кариерно развитие на спортно-педагогическите кадри.