Не веднъж сме писали за Българската банка за развитие. Няма нищо справедливо в това бюрократи да се разпореждат с пари на данъкоплатеца и да раздават кредити на техни избрани фирми. Повече държавна намеса води до повече неефективност и прахосване на средства в добрия случай, а в лошия - до корупция и кризи. Методите за избиране на кредитополучатели от страна на банката не са публично достъпни, тоест данъкоплатецът в България не знае как се харчат парите му. Изследвайки данните за банката обаче се натъкнахме на нещо още по-интересно.
Една от целите на банката, записани в закона, е „подпомагането" на експорта. На практика обаче се вижда, че не всички средства на банката се харчат по предназначение. Изданието „Банките в България" на БНБ показва разбивка на кредитното портфолио на ББР. Там, редом до данните за скоростното нарастване на кредите (почти двойно за шест месеца!!!), дадени на фирми и други банки, се появява и графа „Експозиции на дребно".
Вид кредит | сума |
Жилищни ипотечни кредити за физически лица | 315 000 лева |
Потребителски кредити | 1 737 000 лева |
Ето до какво води държавната намеса. Появява се благородна идея да се стимулира нещо или някого. Назначават се бюрократи, приема се закон, харчат се парите на хората, взети принудително с данъците им. Как? Уж ще стимулираме експорта и ще даваме кредити на малки и средни предприятия, а в крайна сметка се появява графа с кредити за физически лица, ипотечни и потребителски. Кои са тези лица - не знаем. Годишните финансови отчети не казват нищо за това.
Дори и направеното да е формално законно и в малък размер (доколкото два милиона лева е „малко"), ясно е, че не е правилно. Както е ясно, че стимулирането на потребителските кредити надали стимулира експорта. Колкото по-дълго съществува тази банка в сегашния й вид, толкова по-дълго ще има подобни проблеми.
* Стажант в ИПИ