Днес на седмичното правителствено заседание ще се разгледа доклад за допълнителни мерки и действия за финансовото подобряване на дейността на Национална компания „Железопътна инфраструктура (НКЖИ). В същността си НКЖИ е търговец - държавно предприятие, образувано по Закона за железопътния транспорт. Като управител на железопътната инфраструктура, НКЖИ организира, осъществява и отговаря за изпълнението на своите задължения по дългосрочен договор, сключен между компанията и държавата.
През март тази година генералният директор на НКЖИ изготвя план за действие, свързан с ефектите от кризата и новите въздействия върху железопътния транспорт. Най-после добра умисъл - докладът е насочен единствено към намаляване на разходите, а не към обяснения за необходимостта на още средства и държавна защита. Ето какви са основните мерки в доклада и средствата, които ще бъдат спестени от тяхното реализиране през 2009 година:
- Закриване на 12 бр. железопътни линии на загуба - 6 323 432 лв.
- Намаляване на броя на ползваните карти за безплатен транспорт - 335 670 лв.
- Използване на неплатен отпуск на служителите - 611 934 лв.
- Отказ на служителите от социална сума от 150 лв. срещу отпуска - 30 000 лв.
- Замразяване на заплатите - 9 867 058 лв.
- Промяна на политиката за обучение с оптимизиране на разходите - 336 600 лв.
- Ограничаване на разходите за административни нужди - 513 939 лв.
- Оптимизиране на персонала според обема на работата - 3 916 134 лв.
Важно е да се отбележи, че изготвянето на мерките е на база предложенията на работниците и служителите на НКЖИ.
Сумарно всички спестени разходи за 2009 г. са повече от 20 млн. лв. Въпросът, който изниква е: Трябва ли да настъпи криза, за да се оптимизират разходите на държавните предприятия?!? Все пак дано управляващите проявят разум и приемат предложенията.
Проблемът е, че дори при пълното одобрение на мерките недостигът на НКЖИ е повече от 50 млн. лв. Българският опит показва, че с допълни средства от бюджета положението на НКЖИ и БДЖ няма да се оправи. Чуждият опит доказва, че решението в такъв случай е приватизация. Това ще позволи по-добро използване на паричните средства, повече добавена стойност за икономиката, по-качествено предоставяне на услугата и по-ефективни използване на инфраструктурата.