Производителите срещу търговските вериги (продължение)

Производителите срещу търговските вериги (продължение)
 

Проблемът, който коментирах миналата седмица, за оплакването на български производители от исканията на търговските вериги за големи отстъпки набра още по-голяма популярност.[1] Странно е, че спорът се представя доста едностранно в медиите, като доминират изказвания на представящата производителите Конфедерация на работодателите и индустриалците в България (КРИБ). Затова бих искал да разясня още няколко факта за случая.

Пазарната сила, която търговските вериги упражняват зависи от това колко е силна конкуренцията между тях. Колкото по-голям пазарен дял имат те, толкова повече сила ще прилагат те в преговорите с доставчици. От КРИБ твърдят, че веригите са монополисти.

Това обаче е далече от истината. Самите те заявяват, че пазарният дял на веригите в търговията на дребно е около 50%.[2] Това съвсем не е монопол. Освен това, лично успях да преброя близо 20 вериги супермаркети, което не е никак малък брой конкуренти. А за какъв монопол може да става дума, при положение, че малките и средни магазини все още правят добри обороти.

Но по-важно: да се отвори магазин не изисква голям финансов и производствен капитал, високи технологии, висококвалифициран персонал и др. Да се затвори също не е трудно. Което прави навлизането в бранша лесно, ако той започне да регистрира големи монополни печалби. Затова може да се каже, че това е един уязвим пазар. Това не позволява на настоящите участници в него да слагат прекалено големи надценки, защото това ще привлече нова конкуренция. Самата заплаха засилва конкуренцията и поддържа цените ниски, дори тя да е само въображаема.

Тези факти правят твърденията на КРИБ пресилени и безпочвени. Няма смисъл държавата да регулира търговските вериги. Пазарът може да прави това и сам.

* Велин Пеев е стажант в ИПИ


 


[1] http://ime.bg/bg/articles/pazarni-igrachi-koito-i-iskat-sydiqta-da-gi-podpira/

[2] http://www.pari.bg/a/2009/03/26/Dostavchici_se_zhalvat_ot_m

 

Водещи новини

Времето