Изпълнението на бюджета до ноември

Изпълнението на бюджета до ноември

Министерството на финансите оповести официално данните за изпълнението на консолидираната фискална програма до края на месец ноември 2007 г. Приходите достигат 21.7 млрд. лв., разходите - 17.2 млрд. лв. и следователно излишъкът е в размер на 3 959 млн. лв., което е около 7% от очаквания брутен вътрешен продукт за годината.

Причините за тези резултати трябва да се търсят както в приходната, така и в разходната част на бюджета. От няколко години насам приходите традиционно се подценяват при съставянето на бюджетната прогноза. През 2007 г. основанието за това беше свързано най-вече с членството на страната в Европейския съюз и промяната в режима на облагане при данъка върху добавената стойност, както и по отношение на приходите от мита. Опасенията относно ДДС бяха, че е възможно значително намаление на събираемостта. Тъй като ДДС представлява най-големия източник на данъчни приходи, това можеше да постави под съмнение фискалната стабилност. През периода януари-ноември 2007 г. обаче приходите от този данък са над 6 млрд. лв. и нарастването им спрямо същия период за миналата година е с 15.9%. Изпълнението спрямо планираното в държавния бюджет е 95.4%, което означава, че ще те бъдат преизпълнени до края на годината предвид засиленото потребление заради сезонни фактори.

Друга причина за по-високите приходи от очакваните е данъкът върху печалбата, чиято ставка беше понижена до 10% от началото на 2007 г. В случая бяха подценени създадените по този начин стимули за деклариране на по-близки до действителните стойности на печалбата и приходите на компаниите, което доведе до значителен растеж на приходите. Повишението им спрямо 2006 г. е с 40.3%, като вече са изпълнени 120.7% спрямо планираните приходи. Подобна е ситуацията и при приходите от данъка върху дивидентите и ликвидационните дялове, чието изпълнение е вече с над 60% по-голямо от предвиденото (трябва да се отбележи, че значението на този данък е значително по-малко).

Другият данък, приходите от когото се повишават съществено, е върху доходите на физическите лица, като нарастването е с 35.2%. Тук прогнозата е малко по-точна, тъй като промяната беше в необлагаемия минимум и в третирането на доходите на чужденците. Все пак до края на ноември са реализирани 109.1% от заложените приходи.

По отношение на разходите практиката през годината е да се задържа финансирането на някои дейности, като изплащането се съсредоточава в края на годината. Все пак растежът на общите разходи достига 10.9% спрямо аналогичния период на 2006 г.. Значителен растеж се наблюдава при капиталовите разходи (29.1%), като целта би трябвало да бъде подобряване на инфраструктурата и създаване на по-благоприятна среда за компаниите в страната.

Като цяло обаче през годината не бяха предприети действия за повишаване на ефикасността на публичните разходи. Стачката на учителите беше показателна за проблемите, които съществуват в публичния сектор - ниски заплати, прекалено раздут щат, липса на човешки и физически капитал, лошо управление и като следствие от това и несъответстващи резултати спрямо изразходваните средства. Особено наложителни са промените в образованието, здравеопазването, публичната администрация, армията, полицията, съдебната система. В областта на средното образование през 2008 г. ще бъдат предприети действия, които би трябвало да подобрят състоянието му. Очакваното оптимизиране на администрацията с 12% през годината също ще допринесе за по-добра ефикасност на разходите. В оставащите сектори обаче не са заявени дори намерения за промени. Това ще означава, че публичните разходи ще продължат да нарастват без да добавят никаква стойност и по този начин ще ограничават потенциала за стопански растеж.

Резултатите от изпълнението на бюджета за първите единадесет месеца на 2007 г. показват, че е било възможно значително намаление на данъците при изпълнение на поставената цел за излишък от около 3% от БВП. Наличието на голям публичен сектор означава, че се отнема значителен ресурс от по-продуктивното му използване и това ограничава създаването и натрупването на капитал и потенциала за по-висок стопански растеж. Именно това трябва да бъде основна цел на правителството - да промени средата за бизнес по начин, който прави страната привлекателна за местни и чуждестранни инвестиции. Част от мерките за това са свързани с повишаване ефикасността на публичните разходи и намаляването на дела им в БВП.

 

Времето