България се изкачва с 9 места в класацията Икономическа свобода по света: 2007

България се изкачва с 9 места в класацията Икономическа свобода по света: 2007
 

„Икономическата свобода се гради върху личния избор, доброволната размяна, свободната конкуренция и неприкосновеността на частната собственост."

Институт „Фрейзър", Канада

Хонконг отново оглавява международната класация по икономическа свобода, изпреварвайки Сингапур и Нова Зеландия, според Икономическа свобода по света: 2007, изготвен от канадския институт "Фрейзър" и разпространен за България от Институт за пазарна икономика.

България заема 56 позиция, което е с 9 места по-напред от миналогодишното 65 място. Същият резултат получават Полша, Гърция и Уругвай.

Икономическата свобода по света 2007 използва 42 различни показателя (в пет основни категории), за да създаде единен индекс, който класира страните според степента на икономическа свобода. Преди нас в класацията са например Чили (11 място), Ел Салвадор (18 място), Коста Рика (30 място), Ботсвана (38 място) и Монголия (44 място).

Икономическата свобода по света измерва степента, в която политиката и институциите в една страна подкрепят икономическата свобода. Годишният доклад се публикува съвместно с Мрежата за икономическа свобода - група от независими изследователски и образователни институти в над 70 страни. Тази година изданието класира 141 държави за 2005 година - последната година за която има налични данни. Докладът съдържа също осъвременени данни от предишни доклади в случаите, за които данните са преразгледани.

Световна класация

Според тазгодишния индекс Хонконг запазва най-високата оценка за икономическа свобода - 8.9 от 10 възможни. Останалите страни в началото са: Сингапур (8.8), Нова Зеландия (8.5), Швейцария (8.3), Канада (8.1), Великобритания (8.1), САЩ (8.1), Естония (8.0), Австралия (7.9) и Ирландия (7.9).

Класирането и резултатите на другите големи икономики са: Германия - 18 (7.6), Япония - 22 (7.5), Мексико - 44 (7.1), Франция - 52 (7.0), Италия - 52 (7.0), Индия - 69 (6.6), Китай - 86 (6.3), Бразилия - 101 (6.0) и Русия - 112 (5.8).

Повечето страни в дъното на класацията са от „Черния континент", като от класираните на последните 10 места всички държави са от Африка, с изключение на Венецуела и Мианмар. На дъното на класацията се озовава Зимбабве, с резултат 2.9.

Изследването на Институт „Фрейзър" показва, че страните с висока икономическа свобода имат висок БВП на човек, по-висок икономически растеж, повече чуждестранни инвестиции, ниска степен на корупция, по-голяма продължителност на живота и ниска детска смъртност.

Икономическата свобода в България

Разпространението на икономическата свобода в България продължава с пълна сила. През последните 15 години резултатът на България неотменно се подобрява, като през 1990 година е бил 4.3, а през 2005 година достига 6.9. Покачването спрямо миналата година (2004 г.) е с половин единица, което е най-големият скок през последните години.

Графика 1: Резултат на България

Източник: Икономическата свобода по света 2007, Институт „Фрейзър", Канада

 

 

 

 

 

 

 

Резултатите на България в петте основни категории са: (от 1 до 10, където „10" означава най-висока степен на икономическа свобода)

  • Размер на правителството: 5.8 (5.0 за 2004 г.);
  • Законодателни структури и защита на правата на собственост: 5.7 (4.6 за 2004 г.);
  • Достъп до сигурни пари: 8.9 (8.7 за 2004 г.);
  • Свобода на международната търговия: 7.2 (7.3 за 2004 г.);
  • Регулиране на труда, кредита и бизнеса: 6.7 (6.2 за 2004 г.).

Покачването на икономическата свобода в България е главно поради промените в първите две категории. Оценката на размера на правителството, която на практика измерва намесата на държавата в икономиката (ограничената намеса води до по-добър резултат), бележи значителен напредък през 2005 г. Тогава се понижават всички ставки на данък общ доход и в същото време корпоративният данък се намалява от 19.5% на 15%. Процесът на приватизация също оказва положително влияние върху този показател, като през 2005 г. беше завършена приватизацията на БТК. Разбивката на всички показатели показва, че покачването на резултата във втората категория се дължи главно на по-добрата защита на правата на собственост, както и на вмъкването за пръв път в индекса на компонента „ограничения върху продажбата на недвижимо имущество", по който България получава много висок резултат (8.9).

Покачването на резултата на България по степен на икономическа свобода се отразява и върху класирането на страната ни. Позицията на България се подобрява постоянно след 2000 г., като от 106-то място през 2000 г., достигаме до 56-то през 2005 година. За последната година напредваме с 9 места.

Графика 2: Място на България

Източник: Икономическата свобода по света 2007, Институт „Фрейзър", Канада

Резултатите от най-актуалния доклад показват, че България продължава да следва положителния си тренд на разпространение на икономическата свобода. Този процес безспорно се отразява положително на икономическото развитие на страната и предоставя повече възможности на хората да заживеят по-добре. Примерът на Естония, която е сред първите 10 страни във всяка една категория е показателен. Реформи, като наскоро обявеното въвеждане на нисък плосък данък върху личните доходи (отново по примера на Естония), са абсолютно необходими за „освобождаването" на икономиката ни от намесата на държавата и за така желаното изпреварващо икономическо развитие.

Водещи новини

Времето