Коалиция на гражданското общество за промяната на климата в отговор на доклада на IPCC

Коалиция на гражданското общество за промяната на климата в отговор на доклада на IPCC

 

В отговор на разпространения наскоро "алармиращ" доклад от Международна комисия за климатичните промени (IPCC) група от 26 неправителствени организации сформираха ново глобално обединение. Институтът за пазарна икономика е част от тази коалиция, която се стреми да предложи по-рационален подход при разглеждането на този проблем, базиран на независима оценка на фактите и определяне на възможните политики.

Коалицията на гражданското общество за промяната на климата има за цел да образова и информира обществото относно въпросите за промените в климата по един безпристрастен начин. Тази коалиция беше основана като отговор към многото предупредителни и алармиращи твърдения относно човешкото влияние върху климатичните условия, които биват използвани да оправдаят определени призиви за спешни мерки от страна на правителствата.

Коалицията в момента включва 26 независими граждански общества от 23 страни, които споделят ангажимента да подобрят общественото знание по определени обществени въпроси.

Независим преглед на последния доклад на Организацията на обединените нации за климатичните промени показва, че научните доказателства за глобалното затопляне остават несигурни и не дават повод за притеснение.

В края на 2006 г. независимият изследователски институт "Фрейзър" (The Fraser Institute) събра група от 10 международно-признати експерти да прочетат доклада на IPCC и да съставят независимо резюме, което вече е на разположение на www.fraserinstitute.ca.
Основните изводи от резюмето на инситута "Фрейзър":

• Информацията, събирана от сателитите, следящи за времето от 1979 г., не потвърждава затоплянето на атмосферата, като приблизителните тенденции варират от почти нула до най-ниските точки от прогнозите на IPCC. Няма значително затопляне в тропическата тропосфера (най-ниската част от земната атмосфера), което представлява половината от световната атмосфера, въпреки прогнозите на модела за усилено затопляне именно там.

• Събраните данни за температурата на повърхността показват положителн тенденция от 1900 г. до 1940 г. и отново - от 1979 г. досега. Тенденцията в Южното полукълбо е по-слабо изразен в сравнение с тази в Северното полукълбо.

• Няма неопровержимо доказателство, че някаква опасност или безпрецедентна промяна е на път да се случи. Схващането за увеличен брой екстремни природни явления до голяма степен се дължи и на по-широкото им отразяване. Има прекалено малко данни, за да му се доверим.

• Липсва някакъв глобален модел в дългосрочния тренд на валежите, покритите със сняг области или дълбочината на снега. Дебелината на арктическия лед показа рязък спад в началото на 90-те години на миналия век, но малко след това тази тенденция спря. Няма достатъчно данни, които да подкрепят твърдението за някаква промяна в дебелината на полярния лед.

• Наличните данни подсказват, че средното морско равнище в света се увеличава с приблизително 2-3 милиметра на ден. Различни модели предвиждат увеличение с грубо 20 сантиметра през следващите 100 години, ако приемем затопляне от 2 до 4,5 градуса по Целзий.

• Колебанията в климата сега се считат за значително по-големи в сравнение с предишни оценки, като трябва да се отчете несигурността на температурните данни от миналото.

• Приписването на дадени климатични промени на точно определен източник, като емисиите на парников газ е по същество невъзможно и обикновено се основава на симулации на компютърни модели. Тези изследвания не взимат под внимание неопределеността около климатичните модели и всички потенциално важни фактори като аерозолите, слънчевата активност и промените в използването на зeмята;

• Компютърните модели съставят серия от прогнози за следващия век, на които е присъща несигурност, особено на регионално ниво. Не е възможно да се определи кои от днешните модели са надеждни за прогнози и предвиждания на климата.

"Няма никакво доказателство в доклада на IPCC, че несигурността относно климатичните промени може да бъде намалена чрез принципи, тестване на статистически хипотези или упражнения с различни модели", твърди д-р Рос МакКитрик, координатор на независимото резюме и старши експерт към института "Фрейзър".

"Какво означава всичко това за обикновения човек? Означава, че докато научните доказателства показват, че климатът е естествено непостоянен, ние все още не знаем степента, в която хората съдействат за промените в климата и дали всъщност тези промени са добри или лоши. Хората, които се смущават от силните предубеждения за глобалното затопляне през последните няколко години, трябва да прочетат това резюме, за да придобият по-точно и балансирано разбиране за реалното ниво на нашето познание по този важен въпрос".

Членове на коалицията:

Alternate Solutions Institute, Pakistan

Alabama Policy Institute, USA

Bluegrass Institute for Public Policy, Kentucky, USA

CEPOS, Denmark

China Sustainable Development Research Centre, Capital University of Business & Economics, China

Fraser Institute, Canada

Free Enterprise Institute, Peru

Free Market Foundation, South Africa

Frontier Centre for Public Policy, Canada

Fundacion Atlas 1853, Argentina

Ecuadorian Institute of Political Economy (IEEP), Ecuador

Imani, Ghana

Initiative of Public Policy Analysis (IPPA), Nigeria

Institute for Liberty and Analysis of Policy in Government (INLAP),Costa Rica

Institute for Free Enterprise, Germany

Institute of Economic Analysis, Russia

Instituto Liberdade, Brazil

Institute for Market Economics, Bulgaria

International Policy Network, UK

Istituto Bruno Leoni , Italy

Jerusalem Institute for Market Studies, Israel

John Locke Foundation, North Carolina, USA

Liberalni Institute, Czech Republic

Liberty Institute, India

Lion Rock Institute, Hong Kong

Tennessee Center for Policy Research,USA

Водещи новини

Времето