РИОСВ - София наложи ограничителни мерки към специализирания подробен устройствен план на „Туристическа и ски зона Алеко”

РИОСВ - София наложи ограничителни мерки към специализирания подробен устройствен план на „Туристическа и ски зона Алеко”


Директорът на РИОСВ–София Гергана Благиева издаде становище по Доклада за Екологична оценка и Оценка на съвместимостта, с което се съгласува Специализиран подробен устройствен план /СПУП/ на „Туристическа и ски зона Алеко”. Екологичната оценка се съвместява изцяло с действащите процедури за изготвяне и одобряване на планове и програми по реда на Закона за устройство на територията, т.е. чрез нея не се разрешава започване на строителство.
Поставени са строги ограничителни мерки, с които окончателният проект на специализираният подробен устройствен план (СПУП) да бъде съобразен.
Предвид спецификата на територията, която този план обхваща - Защитена територия ПП Витоша и Защитени зони „Витоша”, в проекта за становище, приет от ЕЕС при РИОСВ-София, са заложени следните ограничителни мерки:
А. По отношение на териториите за практикуване на зимни спортове
1. Съгласно „Зониране на територията” от плана за управление /ПУ/ на ПП Витоша териториите за ски спорт обхващат съществуващите (използвани и изоставени) ски писти и безлесни територии. В тази връзка, на етап проектиране следва да се избере такова решение за ситуиране на предвидените в СПУП трасета за практикуване на зимни спортове, че да не се засягат дървопроизводителни горски площи, каменни реки, грамади, скални полета, комини, с което да се предотврати неблагоприятното въздействие върху местообитанията, предмет на опазване в защитените зони.
2. Съгласно т. 67 от „Режими и норми” от ПУ в териториите за ски спорт не се допускат дейности, водещи до нарушаване и увреждане на тревното покритие. Следва трасетата на пистите да се изберат така, че да се използват само естествените теренни форми, без да се коригира естественият релеф.
3. Съгласно т. 33 от „Режими и норми” не се допуска изземване и преместване на каменен материал от каменните реки - тоест трасетата на пистите да се изберат така, че да не се увреждат каменните реки, грамади, скални полета и комини.

Б. По отношение на съоръженията, обслужващи териториите за практикуване на зимни спортове
4. На етап проектиране реконструкцията на съществуващи лифтови и влекови съоръжения да бъде съобразена със следното:
• капацитетът на новото съоръжение не може да надвишава капацитета на пистата, която обслужва;
• помощните съоръжения и постройки не трябва да излизат извън строителните граници на съществуващите;
• реконструкцията на съоръженията да се ограничи в рамките на съществуващите трасета.
5. На етап проектиране трасетата и сервитутите на съществуващите Драгалевски и Симеоновски лифт, както и трасетата и сервитутите на съществуващите влекове в района на х. Алеко (Стената) и Капакливец, следва да се съобразят с изискванията на т.156 и т.158 от „Режими и норми” на ПУ, съгласно които се допуска създаване на нова по-ефективна и безопасна пространствена организация на съществуващата мрежа от влекове и не се допуска изграждане на нови въжени линии за достъп до туристическите центрове в Парка.
6. За всяко съоръжение да се избере проектно решение за ситуиране в територията, предмет на СПУП, с цел местоположението на стълбовете за лифтовете и влековете да бъде проектирано така, че при извършване на дейностите, необходими за тяхното изграждане и монтиране, по никакъв начин да не се уврежда тревното покритие, каменните реки, грамади, скални полета и комини, както и да не се допусне използване на тежка техника и механизация извън пътната мрежа на парка.

В. По отношение на компонентите на околната среда

7. С цел намаляване на негативното въздействие върху природните местообитания от Националната екологична мрежа Натура 2000, на етап проектиране да бъде предвидена каскада от няколко малки водоема при спазване изискването на т.163 от ПУ за осигуряване на оводняването на речното корито с минимално количество от 10 л/сек., както и изискването на т. 30 от ПУ, съгласно което не се допускат дейности, които биха довели до нарушаване на естествения дебит на реките или характера на средата.

По реда на Закона за устройство на територията СПУП предстои да бъде разгледан и одобрен от Направление „Архитектура и градоустройство” на Столична община.
Съгласно изискванията на Закона за опазване на околната среда, преди да започне реализацията на инвестиционните предложения, предмет на СПУП, всяко предложение поотделно подлежи на процедура по ОВОС по реда на глава VІ от ЗООС, за което компетентен орган е министърът на околната среда и водите.

Водещи новини

Времето