Заместник-министърът на околната среда и водите Чавдар Георгиев пое ангажимент пред представители на инициативен комитет от Поибрене МОСВ да съдейства за по-бързото изграждане на водопровода на селото, за който в началото на 2008 година Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда /ПУДООС/ отпусна 900 000 лева. Това се наложи, след като Басейнова дирекция-Пловдив и РИОКОЗ-Пазарджик при съвместна проверка констатираха, че водоизточникът на Поибрене е замърсен с арсен и забраниха неговото използване.
МОСВ ще съдейства за организирането на среща с участието на общината, местното ВиК дружество и представители на инициативния комитет, за да се изяснят причините за забавянето на строителството на водопровода.
Заместник-министър Георгиев пое също ангажимент предвиденото в новия Закон за почвите картиране и обследване на почвите у нас първо да бъде направено в райони, определени за замърсени, сред които този на Златица, Пирдоп и река Тополница. След това ще бъдат набелязани и мерки за рекултивация, посочи Георгиев.
Представители на Коалиция „България без цианиди” поставиха въпроса за цианидната технология, която ще се използва за добив на злато от дружеството Челопеч Майнинг в находището в Челопеч. Одобрената технология предвижда да няма заустване на отпадъчни води в река Тополница, а те да се въртят непрекъснато в технологичния процес, обясни заместник-министър Георгиев. Той обеща, че дотогава МОСВ ще продължи да осъществява контрол върху хвостохранилището, както и досега и върху качеството на водите в река Тополница в района на мината.