Половината от черноморските общини вече успешно участват в Оперативна програма „Околна среда”. Това съобщи днес министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров в Приморско, където направи първа копка по проект за изграждане на водна инфраструктура в морския град, финансиран от ОП „Околна среда”. Изграждането на пречиствателни станции и ВиК инфраструктура по цялото Черноморие е важен ангажимент за правителството и МОСВ, защото освен че ще се подобри опазването на околната среда и водната услуга, ще се подпомогне директно и развитието на туризма, подчерта още министърът.
До момента от общо 23 черноморски общини, в сектор води (за изграждане на ВиК инфраструктура и за техническа помощ) по ОП „Околна среда” проекти са подали общо 20 общини. По двете процедури за изграждане на водна инфраструктура проекти са подали 12 общини.
По първата процедура, приключила миналата година, по която вече има сключени договори, проекти са подали 10 общини (14 проектни предложения), от които договори са сключени с 5 от тях (6 дoговора).
Министър Чакъров подчерта, че реализацията на проекта в Приморско е принос и към изпълнението на ангажимента на България към ЕС за изграждане на пречиствателни станции в населени места с над 10 000 еквивалент жители. По първата процедура за набиране на проекти за изграждане на водна инфраструктура бяха сключени договори с 32 общини, от които 20 общини с над 10 000 еквивалент жители. Проектите на Враца и Габрово бяха изпратени в Брюксел, защото са големи и изискват одобрение от ЕК.
По приключилата на 19 януари процедура за набиране на проекти само от общини с над 10 000 еквивалент жители проекти подадоха 47 общини. Предвидени за договаряне са 700 млн. лева.
Министър Чакъров припомни, че за изпълнение на ангажимента ни за изграждане на водна инфраструктура в населени места с над 10 000 еквивалент жители трябва да бъдат изградени 50 нови пречиствателни станции, а 37 да бъдат разширени и реконструирани. Предвид фактите за активността на общините по ОП „Околна среда” в сектор „води”, позицията ни е, че не е невъзможно това да бъде направено.
Джевдет Чакъров каза, че вече има сериозен напредък и в подготовката за изграждане на регионалните системи за третиране на отпадъци, които също ще се финансират от ОП „Околна среда”. Вече има създадени регионални сдружения на общините и скоро предстои да стартира изграждането на регионални депа, информира той.
Кметът на Приморско Лиляна Димова подчерта, че общината за първи път печели такъв проект по оперативна програма. Той е на стойност над 21 млн. лв. и чрез неговата реализация хората ще се радват на по-чиста околна среда, ще се подобри качеството на живот в района и ще се опазва чисто Черноморското крайбрежие, каза Димова. Чрез съоръженията, които ще бъдат изградени, отпадните води от Приморско ще се отвеждат в пречиствателната станция в Китен. Строителството ще бъде завършено до началото на новия туристически сезон.
Областният управител на Бургас Любомир Пантелеев посочи, че оперативните програми дават голям шанс за всички общини. Инвестицията от 21 млн. лв, която ще бъде направена по проекта в Приморско се равнява на инвестициите, правени заедно от общината и от държавата в това населено място в последните пет-шест години.