МОСВ има сериозни съображения относно въвеждането на териториален съвет във ВиК сектора, защото това ще блокира Оперативната програма „Околна среда”

МОСВ има сериозни съображения относно въвеждането на териториален съвет във ВиК сектора, защото това ще блокира Оперативната програма „Околна среда”

МОСВ има сериозни съображения относно въвеждането на нов орган за управление във ВиК системата в България – териториален съвет, защото неговото въвеждане изцяло ще блокира изпълнението на Оперативната програма „Околна среда”, заяви Васил Маргаритов, директор на дирекция „Кохезионна политика” в МОСВ, която управлява Оперативната програма „Околна среда”. Това е позицията на МОСВ след състоялия се днес семинар за представяне на вариант на проектозакон за ВиК сектора, в който участваха представители на Генерална дирекция „Регионална политика” на ЕК, консултантите на генералната дирекция по ВиК въпросите в България – КОВИ, МФ, МОСВ, БРРБ, представители на кабинета на вицепремиера Меглена Плугчиева, НСОРБ, Джаспърс, ДКЕВР, ЕИБ, Световната банка и др. европейски консултанти.
Предложението за териториален съвет /нов административен субект/ предвижда той да взема решения относно планирането, управлението на собствеността, възлагането на ВиК услугата и контрола на ВиК операторите и да действа в рамките на територията, обслужвана от едно ВиК дружество в момента. Това съществено променя принципите за финансиране на проекти по ОПОС, според които сега общините и общинските съвети са отговорни за подготовката на проектите и носят отговорност за тяхното управление и изпълнение. Въвеждането на така предложените териториални съвети ще доведе до необходимост от промяна на Оперативната програма „Околна среда”, което означава пренаписване на ОПОС в частта за получателите на средства, за да се отразят функциите на териториалните съвети като органи, планиращи инвестициите и тяхното управление, е позицията на Васил Маргаритов и експертите от МОСВ, участвали в днешната среща. Също така ще се наложат и промени в редица съпътстващи документи.
Всичко това трябва да бъде съгласувано и одобрено и от съответните звена на ЕК – процедура, която изисква време. Съществува и опасност това да се дефинира като съществена промяна на ОПОС и да се наложи започване отначало на процедурата на одита за съответствие на програмата, който се произнася дали тя отговаря на всички изисквания, за да бъдат сертифицарани от Брюксел плащанията по проектите.
МОСВ счита, че безспорно трябва да бъде усъвършенствано законодателството за планирането на инвестциите, собствеността и управлението на активите във ВиК сектора, като това може да се постигне в рамките на съществуващите органи чрез допълнения на техните компетенции, а не чрез създаване на нов орган. Така няма да се блокира изпълнението на Оперативната програма „Околна среда” и ще бъдат изпълнени абсолютно всички препоръки на генерална дирекция „Регионална политика” за ясни правила и отговорности в сектора и за гарантиране на прозрачно усвояване на средствата от европейските фондове и надеждна експлоатация на всички съоръжения, които ще бъдат изградени с тях.
МОСВ отчита като постигнат сериозен резултат от днешната среща отчитането на необходимостта от неизбежни инвестиции във ВиК сектора, независимо от каквото и да е планиране, и които не могат и не бива да бъдат отлагани и спирани.
МОСВ отново подчертава, че въпросът за необходимостта от решаване на всички тези законови непълноти нееднократно е бил поставян от политическото му ръководство още през 2006 година, много преди да бъде одобрена ОПОС. За съжаление тогава не беше намерена политическа воля за уреждане на проблема. МРРБ пое ангажимент да разработи законова рамка още през 2006 година, а представи проекта на ВиК закон едва през април 2008 година, когато ОПОС вече беше одобрена от Брюксел и бяха стартирали процедури за набиране на проекти по ОПОС.
Позицията на министър Джевдет Чакъров е, че МОСВ ще продължи работата за изработване на единна национална позиция за регулиране и стратегическо управление на ВиК сектора у нас в диалог с всички общини. Национално отговорната позиция изисква да се положат усилия от всички за намиране на такова решение, което да не блокира Оперативната програма „Околна среда”, защото тя е на България, подчерта министър Чакъров.

Водещи новини

Времето