Джевдет Чакъров: България е готова с програмата за управлението на битовите отпадъци от юли тази година, съобразно поетите пред ЕК ангажименти

Джевдет Чакъров: България е готова с програмата за управлението на битовите отпадъци от юли тази година, съобразно поетите пред ЕК ангажименти

България е готова с програмата за управление на битовите отпадъци, която ще се реализира от средата на юли тази година и която изцяло е съобразена с изпълнението на поетите от страната ни ангажименти. Това съобщи днес министър Джевдет Чакъров на работно заседание за обсъждане на схемата за финансиране на оставащите за доизграждане елементи на националната система за управление на отпадъците.
Със средствата от Оперативната програма „Околна среда” в размер на 367 млн. евро и от държавния бюджет директно ще се финансират оставащите за доизграждане 23 регионални системи за третиране на отпадъците с цел максимално да се опростят процедурите за отпускане на парите за проектите, а също и максимално бързо да започне строителството, каза министър Чакъров.
Средствата ще бъдат разпределени така, че да бъдат изградени една, две до три клетки на съответното регионално депо, инсталация за сепариране и инсталация за компостиране. По този начин, с тези 23 системи, както и с ресурса на действащите в момента 27 регионални депа и на изграждащите се в момента пет третирането на отпадъците в страната ще бъде осигурено за седем години напред.
Не е необходимо сега да се изграждат всички клетки на регионалните депа, защото има достатъчен капацитет да се поемат битовите отпадъци в страната поне за седем години, а след това ще се преценява дали да се правят допълнителни клетки или да се въвеждат нови технологии, обясниха експерти от дирекция „Управление на отпадъците” на МОСВ. Към юни ще бъдат готови петте депа, които се строят в момента и заедно с 27-те действащи ще станат 32.
Поне 80 процента от новите 23 регионални системи ще могат да започнат експлоатация преди края на следващата година, а чрез системите за сепариране и компостиране сериозно ще намалеят количествата на отпадъците за депониране. България през 2013 година трябва да постигне 50 процента рециклиране на битовите отпадъци. Тези 23 регионални системи ще осигурят 33 процента рециклиране на отпадъците, а останалите проценти ще се постигнат чрез развиване на действащата система за разделно събиране.
Има голям интерес от общините и за изграждане на заводи за отпадъци, напоследък в МОСВ има много запитвания, добре да строим такива заводи, там, където според финансово-икономическите анализи е целесъобразно, посочи министър Чакъров.
Той обясни, че от средата на юли системата за третиране на отпадъци у нас ще бъде приведена в съответствие с всички изисквания на европейските директиви и българското законодателство. Според министъра най-добрият вариант е общините, чиито регионални депа няма да бъдат готови, да депонират на действащи такива. Разчетите показват, че транспортните разходи за всички такива общини ще се увеличат с общо 7 млн. лева годишно. Това не е непосилен разход, подчерта Джевдет Чакъров.
Подкрепяме подготвената от МОСВ схема за финансиране на системите за отпадъци, защото това е най-добрия възможен вариант при тази лимитирана финансова рамка, каза Карстен Расмусен от дирекция „Регионална политика” на ЕК. Ще бъдем търпеливи с България, защото знаем, че е нереалистично да бъде спазен срокът на поетият ангажимент в областта на отпадъците, допълни той.
Изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в България Гинка Чавдарова съобщи, че в момента се прави анализ на възможността в рамките на едно регионално сдружение от общини, което ще бъде обслужвано от една регионална система за отпадъци, да се въведе еднаква за всички такса на принципа на регионалната солидарност. Такава била практиката в някои европейски държави.

Времето