Започна изпълнението на схемата за финансиране от Оперативната програма „Околна среда” /ОПОС/ на оставащите за доизграждане у нас 23 регионални интегрирани системи за управление на отпадъците.
МОСВ започна изпращането на писма до общините, в които ще се изграждат регионални системи за управление на отпадъците, с които ги кани да представят проектите си за финансиране от Оперативната програма „Околна среда”. Първите писма до пет общини – Ботевград, Бургас, Добрич, Провадия и София, бяха подписани от министър Джевдет Чакъров и бяха изпратени. Според Националната програма за управление на отпадъците 2009-2013 година в страната остава да се изградят още 23 регионални интегрирани системи за управление на отпадъците, сред които е и тази на София.
В писмата са посочени изискванията, на които трябва да отговарят проектите, както и максималният размер на безвъзмездната помощ, която може да се получи от ОП „Околна среда”. Този размер се определя по математическа формула, одобрена от ЕК, от Комитета за наблюдение на ОП „Околна среда” и от Министерския съвет. Вземат се предвид гъстотата на населението, средният доход на домакинство, нивото на заетост, количеството генерирани отпадъци и нуждата от допълнителни съоръжения като претоварна станция, съоръжения за предварително третиране и др. Тази сума покрива от 60 до 95 на сто от пълната стойност на проектите. Принципът е по-бедните общини да получават по-голямо безвъзмездно финансиране.
Схемата за финансиране от ОПОС на оставащите за доизграждане 23 регионални системи за управление на отпадъците предвижда директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на съответните общини с цел максимално да се опростят процедурите за общините.
МОСВ гарантира, че ще продължи пълната подкрепа, в рамките на неговите компетенции, за реализацията на проекта на София за изграждане на интегрирана система за управление на отпадъците. Проектът се разглежда и винаги е бил разглеждан като приоритетен в Националната програма за управление на отпадъците и в индикативния списък с проекти по ОП „Околна среда”.
Депото в Суходол ще продължи да се ползва за депониране на отпадъците за определен период, според остатъчния си капацитет, до поетапното изграждане и влизане в експлоатация на елементите от интегрираната система. В тази връзка вече е издадено комплексно разрешително за ползването на т.нар. Първи етап на депото.
Към момента голяма част от процедурите за различните елементи от проекта на София са в напреднал етап. Основните екологични процедури са или приключили – като издадени решения по ОВОС, или – като например издаването на комплексно разрешително, са в процес на финализиране. Сега, след получаването на писмото от МОСВ за финансиране от ОП “Околна среда”, се очаква Столичната община да представи прединвестиционното проучване и окончателния финансов анализ.