Комитетът за наблюдение на ОПОС одобри нов механизъм за директно финансиране от програмата на приоритетни проекти във водния сектор, свързани с изпълнение на ангажиментите ни към ЕС

Комитетът за наблюдение на ОПОС одобри нов механизъм за директно финансиране от програмата на приоритетни проекти във водния сектор, свързани с изпълнение на ангажиментите ни към ЕС


На днешното си заседание Комитетът за наблюдение на Оперативната програма „Околна среда” прие по принцип предложения от МОСВ нов механизъм за директно финансиране от Оперативната програма „Околна среда 2007-2013 г.” /ОПОС/ на приоритетни проекти във водния сектор, свързани с изпълнението на ангажиментите на страната ни към ЕС. По препоръка на ЕК МОСВ ще разработи и план за корективни мерки за приключилите последни две процедури за набиране на проекти за изграждане на водна инфраструктура. Това се налага, за да се направи допълнителен преглед на постъпилите проекти и да се установи дали те отговарят на променящата се в момента законодателна рамка във водния сектор, дали отговарят на критериите за стратегическа инвестиция, дали са икономически ефективни и дали разходите са правилно планирани.
Процедурите, за които ЕК препоръчва план с допълнителни корективни мерки са: едната за проекти за изграждане на водна инфраструктура само в населени места с над 10 000 еквивалент жители и втората – за проекти за изграждане на водна инфраструктура само в населени места с население от 2000 до 10 000 еквивалент жители. По първата процедура са подадени 54 проекта от 47 общини, а предвидените средства са 700 млн. лева. По втората процедура са подадени 147 проекта от 114 общини, а предвидените средства са 393 млн. лв.
Мотивите на МОСВ да се разработи механизъм за директно финансиране на приоритетни проекти във водния сектор са поставените приближаващият срок – 31 декември 2010 година - за изпълнение на ангажиментите по Директивата за пречистване на градските отпадъчни води в населени места с над 10 000 жители, както и ограниченият размер на оставащия ресурс по приоритетна ос „води” на ОПОС.
Механизмът предвижда да бъде извършена актуализация на информацията за степента на изграденост на мрежи и съоръжения за водоснабдяване и пречистване на отпадъчни води в населени места с над 10 000 жители по Приложение 1 на Програмата за прилагане на директива за пречистване на отпадъчните води, включително със средства от ОПОС, ИСПА, Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда, други финансови инструменти, както и от националния бюджет.
Тъй като потребностите в сектор „води” многократно надвишават наличния остатъчен финансов ресурс по приоритетна ос 1 на ОПОС, се предлага подборът на приоритетните проекти да се основава на средни показатели за икономическа ефективност на необходимите инвестиции, на реалистични параметри за водопотребление, като се отчита и тяхната регионална значимост.
МОСВ има готовност да дискутира бележките на ЕК в тази връзка с цел постигане на оптимално решение, което да отговаря както на националните специфики във водния сектор, така и на изпълнението на ангажиментите на България пред ЕС.
Предлаганият от МОСВ механизъм ще допринесе за ефективно разпределение средствата по първа ос на ОПОС и ще гарантира подпомагането на приоритетни проекти.
Комплексното прилагане на директивата за пречистването на водите налага същевременно и изпълнение на ангажиментите за пречистване на отпадъчните води и в малките населени места с население от 2000 до 10 000 еквивалент жители, срокът за който е 2014 година.

Водещи новини

Времето