Вече е готов планът за извозване на отпадъците от общини, за които все още няма изградени регионални депа. Това се налага в изпълнение на изискванията на Европейската директива за управление на отпадъците. България е поела ангажимент от 16 юли т. г. да организира третиране на битовите отпадъци в съответствие с всички европейски екологични изисквания. Според този ангажимент трябва да се преустанови експлоатацията на 203 общински депа, които не съответстват на евронормите.
Според поетия ангажимент България трябва да изгради система от 55 регионални депа, които да поемат отпадъците от всички населени места в страната. Към момента са готови и се експлоатират общо 27 регионални депа - Сандански, Гоце Делчев, Враца, Шумен, Харманли, Търговище, Мадан, Хасково, Петрич, Русе, Созопол, Монтана, Силистра, Севлиево, Троян, Оряхово, Карлово, Разград, Рудозем, Горна Малина, Омуртаг, Антоново, Пловдив-Цалапица, Варна–Аксаково, Добрич–с. Богдан, София-Суходол, Доспат. На тези депа могат да се депонират битовите отпадъци от 4 132 557 жители (от около 55 % от населението на страната).
В процес на строителство са регионалните депа в Ловеч, Смолян, Златица, Елхово, Пловдив (Шишманци), Кърджали. Депата в Ловеч, Елхово и съоръженията в с. Шишманци ще влязат в експлоатация до юли 2009 г. Тези депа ще обхванат още 773 022 жители (10.13%) от населението в страната. До юли 2009 г. в България ще действат регионални депа, които осигуряват депониране на образуваните битови отпадъци от 65.13% от населението на страната.
Оставащите за доизграждане 23 регионални депа - Габрово, Костинброд, 8Ботевград, Ямбол, Перник, Бургас, Добрич, Провадия, Кочериново, Пазарджик, Панагюрище, Плевен, Видин, Левски, Борово, Велико Търново, Варна, Стара Загора, Луковит, Костенец, Разлог, Малко Търново, сред които и проектът на Столична община са в напреднал етап за започване на строителство.
За финансиране на тези 23 системи МОСВ одобри схема за директно предоставяне на средства от Оперативна програма „Околна среда”. С тези средства ще бъде финансирано изграждането не на целите системи, а на една до две клетки и на системите за предварително третиране – сепариране и компостиране. Очакванията са те да бъдат готови до седем-осем месеца. След като те влязат в експлоатация, третирането на отпадъците в страната ще бъде осигурено за следващите седем-осем години, през които ще се прецени в кои системи още колко клетки за депониране да бъдат изграждани, защото се очаква и разгръщане на системата от заводи за преработка на отпадъци. С средствата от еврофондовете общините се подпомагат в периода, в който разходите са най-големи – за проектиране и ново изграждане.
Съгласно изискванията на Директивата общините поемат разходите за експлоатация, изграждане на нови клетки и следексплоатационни грижи за период не по-малък от 30 години. Те трябва да предвидят в такса смет и разходи за разширяване на системата, ако е необходимо, както и за закриване и рекултивация. Повечето от общините сега не са го направили. МОСВ е предвидило пълно финансиране за закриване и рекултивация на всички, подлежащи на това общински депа, от Оперативна програма „Околна среда”.
Планът за извозване на отпадъците от общини без регионални депа до най-близките такива, можете да намерите тук.