Всички 203 общински депа, които трябва да прекратят експлоатация от 16 юли т.г. имат одобрени планове за закриване и рекултивация

Всички 203 общински депа, които трябва да прекратят експлоатация от 16 юли т.г. имат одобрени планове за закриване и рекултивация


Всичките 203 общински депа, които, според поетите от България ангажименти пред ЕК, трябва да прекратят експлоатация от 16 юли т.г., имат одобрени планове за закриване и рекултивация още от 2005 година. Тогава е бил крайният срок, в който е трябвало такива планове да са налични за всички депа. В документите е посочена и датата 16 юли 2009 година, на която депото трябва да престане да действа.
Депата с капацитет над 25 000 тона, поради това, че попадат в обхвата на директивата за предотвратяване и контрол на промишленото замърсяване пък са получили документ, с който им се отказва комплексно разрешително. В него също е посочена датата 16 юли, след която депото няма да може да работи.
Още първата национална програма за управление на отпадъците за 2001-2002 година определя регионите, в които трябва да се строят регионални депа в съответствие с изискванията на европейската директива за изграждане на нова система екологосъобразно третиране на отпадъците. Заради липсата на разбирателство между общините обаче закъснява създаването на регионални сдружения, както и изборът на площадки. Това забавя много подготовката за започване на строителството на депата.
С цел да ускори започването на строителството на оставащите за доизграждане 23 интегрирани регионални системи за третиране на битови отпадъци МОСВ подготви план за директното им финансиране от ОП „Околна среда”. Бяха изпратени покани до сдруженията на общините да представят проектите си. 14 от тях вече са готови за започване на строителство. Очакванията са до седем-осем месеца да бъдат завършвани първите клетки на депата и те да започват да приемат отпадъци от регионите, които ще обслужват.
По инициатива на министър Джевдет Чакъров в понеделник в МОСВ ще се състои среща с представители на ръководството на НСОРБ. Тя ще се води от заместник-министъра на околната среда и водите Чавдар Георгиев и на нея ще бъдат обсъдени въпросите с организацията за временно използване след 16 юли т.г. на съществуващите към момента регионални депа за депониране на битовите отпадъци от регионите, в които все още не са изградени такива.

Водещи новини

Времето