Да се засили контролът за предотвратяване на незаконен превоз на отпадъци до от и през България се договориха на среща в София представители на компетентните органи по прилагане на Регламент ЕО 1013 от 2006г. относно трансграничен превоз на отпадъци на страните от Балканския регион.
Именно от тези държави са най-честите превози на отпадъци до българските рециклиращи предприятия. Превозват се най-често метален скрап, отпадъци от хартия, пластмаса и стъкла. Тези превози се извършват след получаването на съответното разрешение – т.нар. нотификация – подписване на документ, че съответната страна е съгласна с превоза, след като бъде направена проверка, че са налични необходимите документи и че превозът отговаря на всички изисквания.
На срещата бяха доуточнени изискванията по процедурите за нотификация с цел да се облекчат процедурите за нашите рециклиращи и оползотворяващи предприятия в ситуация на криза.
Разработен беше механизъм за засилване на превенцията и контрола на незаконните превози на отпадъци на територията на България. Направен е план за инспекциите през следващата една година, съвместно с компетентните органи на съседните държави с цел да се ограничи незаконният превоз на отпадъци.
В резултат на такива съвместни инспекции с Гърция през 2007 година е предотвратен незаконен превоз на отпадъци от Гърция. След засиления контрол превозите са ограничени и на нарушителите са наложени санкции. В случая става въпрос обаче за ограничени количества отпадъци, превозвани от български роми, които с автомобили отиват до Гърция и от сметищата събират различни видове отпадъци, които предават на пунктове в България.
През април т.г. пък след подобни проверки, пак с Гърция е предотвратен незаконен превоз на отпадъци от електрическо и електронно оборудване от юридически лица.
Състоялата се вчера и днес в София среща е в рамките на стартиралия в началото на годината туининг проект “Укрепване на административния капацитет в Република България с цел ефективно прилагане на законодателството на ЕС в областта на управление на отпадъци” с финансовата подкрепа на бюрото за техническа помощ и обмен на информация към Европейската комисия – TAIEX.