Министър Нона Караджова заяви приоритетите на правителството за управление на околната среда и водите

Министър Нона Караджова заяви приоритетите на правителството за управление на околната среда и водите

На встъпителната си пресконференция министърът на околната среда и водите Нона Караджова обяви заместник-министрите на околната среда и водите. Това са Евдокия Манева и Ивелина Василева. Евдокия Манева ще управлява секторите предотвратяване и контрол на замърсяването, ОВОС, отпадъци, координация на РИОСВ, а Ивелина Василева – Оперативна програма „Околна среда” (ОПОС), ИСПА, ФАР, води, международна дейност и европейски въпроси, геоложки проучвания.

Министър Караджова обяви нередностите, които са открити от новия екип на МОСВ при встъпването им в длъжност. Започнати са девет наказателни процедури от ЕК срещу България в областта на околната среда. Четири от тях са за ненавременно транспониране на законодателството на ЕС. Другите са за неиздаване на комплексни разрешителни в срок, за превишаване на нивата на серния окис в Стара Загора, Гълъбово и Перник. Поради неспазване на комплексните разрешителни на няколко ТЕЦ-а в тези райони се е стигнало до наднормена концентрация на серния окис, но вече се подготвят мерки как да се справим с този проблем, каза министър Караджова. Има процедура за неприлагане на процедурите по Оценките на въздействие върху околната среда (ОВОС) по отношение на вятърните генератори в Калиакра.

Нона Караджова каза, че очаква след 1 месец срещу страната да започне наказателна процедура заради неизграждането на системата от регионални депа за отпадъци. Срокът изтече на 16 юли. Единствената полезна стъпка e изготвянето на ясен план за състоянието на регионалните депа, за да се види докъде е стигнало реализирането на всяко едно от 23 неизградени регионални депа. Подготвена е среща с директора на Фонд ФЛАГ, за да се види откъде може да се намери финансиране за реализирането им. „Разнасянето на боклука из страната по готови вече регионални депа няма да убеди ЕК, че ние си изпълняваме ангажиментите за опазване на околната среда”, заяви министърът на околната среда и водите и обеща, че до един месец ще има конкретен план как ще се строят необходимите регионални депа за отпадъци.

По Програма ИСПА от предходното правителство беше обявено, че са сключени договори за над 1 млрд. лв. До края на 2010 година България трябва да е усвоила парите, но заради технологичния процес на изграждане на депата и пречиствателните станции България няма да може да направи това. По сключените финансови меморандуми по програма ИСПА, ако не бъдат усвоени средствата, ще се стигне до връщане на неусвоените средства.

Голям проблем за страната е изтичането на крайния срок за изграждане на пречиствателни станции за населени места с над 10 000 жители, каза министър Нона Караджова. Над 70 пречиствателни станции не са построени. Изоставането е с около година и половина - две и в началото на 2011 година ЕК може да започне наказателна процедура по този проблем, предупреди тя, като оцени забавянето на тези пречиствателни станции като безотговорно политическо решение към нацията.

За пречиствателни станции и за депа за отпадъци са изразходвани около 707 млн. лв., но не за приоритетни и важни проекти. „Ако тези пари бяха използвани за националните приоритети, нямаше да сме заплашени от санкции”, каза министър Караджова и потвърди ясно, че набирането на проекти по Оперативната програма „Околна среда” (ОПОС) от общини, които са неприоритетни, ще се прекрати.

70 млн. са изразходвани за 2008 година от Предприятието на управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). Те обаче имат право да изразходват 90 млн., а са сключили договори за 150 млн. лв., което означава, че за следващата година ПУДООС е обвързано с договори, които не са приоритет.Необходим е бърз преглед на проектите на Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда, където за тази година пари вече няма, а задълженията са за повече от 150 млн. лв., отбеляза министър Караджова.

Новият екип на МОСВ установи, че само на централно ниво във ведомството са забавени повече от 1000 процедури за изграждане на сондажи, за проучване за минерални води и за други дейности. На тези преписки не е отговаряно в законовия срок или е използван методът "мълчалив отказ". Това пречи на инвестиционните намерения на общините и на бизнеса, каза Нона Караджова. Тя допълни, че Законът за водите е бил променен през 2006 година и с промените е отпаднал срокът за издаване на разрешителни - така забавянето на исканията за различни разрешителни не може да се обжалва в съда.

По НАТУРА 2000 ще е необходимо да се намери резерв от 15 млн. лв., за да се изпълнят ангажиментите на страната, каза Караджова. Според нея е важно да се реконструира Оперативната програма „Околна среда”, така че да заработи. Ще се правят консултации с ЕК, за да се види как може да се направи така, че България не само да не загуби пари по ИСПА, но и да не възстановява пари.

Ще бъде изпратено писмо до министъра на финансите във връзка с това, да бъдат спрени плащанията по проектите, които не са започнали. /Списък на екологичните обекти, предвидени за строителство през 2009 г. според Приложение №7 към Закона за държавния бюджет, можете да видите тук. Приоритетно ще бъде разглеждането на тези забавени над 1000 преписки, както и ще бъде гарантирана пълна откритост към обществото и обсъждане в начален стадий на каквато и да е идея, реформа или политика, обобщи министър Нона Караджова своите приоритети.

Времето