На уебсайта на МОСВ – www.moew.government.bg е публикуван Доклад за прилагане на изискванията на Директива 91/271/ЕЕС за пречистване на отпадъчни води от населените места, който, по изискване на самата директива, е предназначен за широката общественост. Той съдържа най-основните изисквания и данни за ангажиментите на страната за изграждане на канализационни мрежи и пречиствателни станции за отпадъчни води в населените места. След като прави преглед на законодателството и основните понятия в Директивата, докладът посочва на какъв етап е изпълнението й към 31.12.2008 и предлага програма за прилагането й до 31.12.2014 г.
В договора за присъединяване към ЕС България има отлагателни срокове по изпълнението на тези ангажименти:
• До края на 2010 г. страната трябва да построи канализационна мрежа и пречиствателни станции за отпадъчни води за всички населени места с над 10 000 еквивалентни жители
• До края на 2014 г. това трябва да се случи за всички населени места между 2 000 и 10 000 еквивалентни жители
При неизпълнение на тези срокове страната подлежи на санкции.
От доклада става ясно, че броят на населените места, които попадат в обхвата на Директивата, значително е завишен чрез изграждането през последните четири години на канализационни мрежи в малки селища /около 500 на брой, с по-малко от 2 000 еквивалентни жители/. Това допълнително увеличава националните ангажименти към изпълнението на Директивата, тъй като към тези канализационни мрежи трябва да бъдат построени и пречиствателни съоръжения. Докато през 2003 г. при изготвянето на Програма за прилагане на Директивата бяха идентифицирани 430 населени места с над 2 000 е.ж., то към днешна дата те са 928, за които следва да бъде изградена или доизградена канализационна мрежа и да се осигури необходимата степен на пречистване.
По отношение на пречиствателните станции в населените места с над 2 000 е.ж. към момента има изградени пречиствателни станции за 85 от тях. В същото време, само за 30 населени места от тези 85 изградените пречиствателни станции отговарят на изискванията на Директивата. За почти всички населени места с по-малко от 2 000 е.ж., в които е изградена канализационна мрежа, липсва осигурено пречистване на събраните отпадъчни води.
При ограничени средства за проектиране и изграждане на канализационни мрежи и ГПСОВ, финансирането за населени места между 2000 и 10 000 е.ж. следва да бъде отложено във времето, за да се даде приоритет на населените места с над 10 000 е.ж., за които преходният период е 31.12.2010 г. – е основното заключение в публикувания доклад.