Министерски съвет прие Постановление за осигуряване на финансиране за изграждането на регионалните системи за управление на битовите отпадъците, на регионалните съоръжения за предварително третиране на битови отпадъци и закриването на общински депа за битови отпадъци. С приемането на постановлението се осигуряват необходимите средства за финансирането на всички регионални системи за управление на битовите отпадъци, чието изграждане не е започнало.
Във връзка с изпълнение на ангажименти, поети от Република България по Директива 1999/31/ЕО за депониране на отпадъците, в Националната програма за управление на дейностите по отпадъците е предвидено изграждане на система от съоръжения (общо 56 за цялата страна), осигуряваща екологосъобразното обезвреждане на цялото количество битови отпадъци, генерирани в страната, както и закриване на всички съществуващи депа за отпадъци, които не отговарят на изискванията на нормативната уредба и съвременните технически стандарти. Срокът за изграждане на системата от регионални депа и преустановяване на експлоатацията на депата, които не съответстват на условията по директивата, беше 16 юли 2009 г.
Финансовият ресурс по Оперативна програма „Околно среда” не е достатъчен за покриване на необходимите инвестиции и се налага чрез това постановление на МС да се осигурят допълнителни средства от националния бюджет, които да обезпечат процеса през следващите 4 години.
От гледна точка на изпълнението на ангажиментите по европейското законодателство, най-важни са инвестициите в 1) доизграждане на инфраструктурата за управление на отпадъците в 23-те региона, където не са изградени регионални депа, 2) изграждане на съоръжения за предварително третиране на съществуващи регионални депа и 3) закриване на общинските депа, които не отговарят на изискванията. Прогнозните разчети и резултати показват, че общият размер на финансирането от бюджета и европейски фондове, необходимо за тези инвестиции, възлиза на:
1. За 23-те регионални системи за управление на отпадъците необходимата безвъзмездна финансова помощ ще бъде около 733 млн. лева.
2. За изграждане на съоръжения за предварително третиране –целесъобразно и икономически обосновано е да бъде изградени такива инсталации в региони: Враца, Монтана, Шумен, Хасково, Разград, Русе, Силистра. Необходимият ресурс е 66 млн. лева.
3. За рекултивация на съществуващи общински депа – на закриване подлежат всички депа, които не отговарят на изискванията, като срокът на експлоатация на част от тях е удължен до пускането в експлоатация на регионалните депа за управление на битовите отпадъци. Общата сума, необходима за закриване на депата, възлиза на близо 180 млн. лева.
В допълнение към посочените средства, общините също трябва да осигурят финансиране на проектите за изграждане на регионалните съоръжения за третиране на битовите отпадъци. Конкретният размер се определя след финансово-икономически анализи. Столична община вече е подготвила тези анализи и приносът на общината за проекта за завод за отпадъци е в размер на около 100 млн. лева.
Оперативна програма „Околна среда” осигурява 693 млн. лева за инвестиции в сектор „Отпадъци”. С приемането на постановлението се осигурява допълнителният ресурс от 286 млн. лева. Така се обезпечават необходимите общо 979 млн. лева за изграждане на инфраструктурата за обезвреждане на битовите отпадъци, генерирани на територията на страната, в съответствие с изискванията на европейското законодателство.
Приемането на постановлението е важна стъпка, защото:
• чрез него се определя целият финансов пакет за съоръженията за третиране на отпадъци за общините
• беше условие МОСВ чрез Оперативната програма „Околна среда” да отправи покани към общините да представят своите проекти.