Министърът на околната среда и водите Нона Караджова се произнесе с решение, с което отмени становището по екологична оценка № СО-04-05/2009 г. на директора на РИОСВ-София за съгласуване на Специализиран подробен устройствен план (СПУП) на туристическа и ски зона “Алеко”.
Главните мотиви, с които се отменя съгласуването на СПУП на туристическа и ски зона „Алеко”, са свързани с няколко констатирани обстоятелства:
• със становището на директора на РИОСВ-София, е съгласувано изграждането на съоръжения за ски спорт и други обекти в различни зони на парка, които влизат в някои противоречия с режимите за строителство, въведени с Плана за управление.
• посочените в становището мотиви за одобрението на СПУП са недостатъчно аргументирани, тъй като в Доклада по оценка за съвместимост липсват оценки по отношение степента на въздействието върху някои местообитания и видове, които са предмет на защитени зони „Витоша” от мрежата на Натура 2000.
• предписаните общи мерки дават възможност възложителят да променя при проектирането местоположението на трасетата и съоръженията, което поставя под съмнение предмета на оценките и заключенията за въздействието на СПУП върху природния парк и защитените зони. Същевременно в становището не е поставено изискване за извършване на оценка за съвместимост на отделните инвестиционни намерения, което е недопустимо при дадената възможност за промени при последващото проектиране.
• не става ясно по какъв начин и дали е взета предвид информацията, постъпила от консултациите с обществеността, при постановяването на становището.
Становището на РИОСВ – София, беше обжалвано от Държавна агенция по горите, директора на Дирекция Природен парк “Витоша” към Държавната агенция по горите, Сдружение “Витоша ски и сноуборд училища” и WFF Дунавско-Карпатска програма. Пълният текст на документа можете да видите тук.
Решението на министър Караджова е мотивирано по законосъобразност, но не изключва факта, че ръководен принцип в решаването на обществения казус трябва да остане необходимостта от развитие на туризма в района на Витоша в хармонично съжителство на човека с природата. Международната практика сочи, че в планина като Витоша е възможно съжителство между хора с различни интереси и пътят към тази цел е преодоляване на противопоставянето. В един подходящ момент това би могло да стане, като се намери законосъобразно решение за вида и размера на подобренията, за да стане планината по-достъпна за отдих и спорт, с минимални вреди за природата.
МОСВ има готовност да подпомага процеса за постигане на обществен консенсунс за бъдещото развитие на Витоша.