За месец октомври от експертите на регионалните инспекции по околна среда и водите са извършени проверки на 2 298 обекти и са дадени 1 502 предписания за отстраняване на констатирани нарушения. Съставени са 144 акта и са издадени 117 наказателни постановления на обща стойност 217 050 лв. Наложени са 26 санкции за констатирано увреждане или замърсяване на околната среда над допустимите норми и при неспазване на емисионни норми и ограничения, определени в разрешителните или в комплексните разрешителни. Постъпилите суми от санкции, включително и от наложени през предходните месеци, са на стойност 134 657.47 лв. /повече информация тук .
Засилен е контролът по заустването на отпадъчни води във водни обекти. Наложена е текуща месечна санкция на "Лукойл Нефтохим Бургас" АД - основна площадка за отклонения от нормите в отпадъчните води, в размер на 14 794 лв.
Извършени са проверки по всички поречия на реките на фирми, изземващи инертни материали. На «Строителство и механизация» ООД, Пловдив е издадено наказателно постановление за 50 000 лв. за работа без предоставена концесия за добив за кариера «Куртово Конаре БДЖ».
През октомври една от основните дейности на експертите от регионалните инспекции бяха проверките, свързани с контрола на депата за отпадъци. За констатирани нарушения при експлоатацията на депото за неопасни отпадъци, гр. Карлово, експертите на РИОСВ-Пловдив са съставили акт на кмета на общината и e издадено наказателно постановление за 30 000 лв., а на кмета на община Пловдив е съставен акт и издадено наказателно постановление за 10 000 лв. за неизпълнение на условия в комплексното разрешително на депото за неопасни отпадъци в с. Цалапица.
За неспазване на две условия от комплексното разрешително на „Топлофикация-Русе” АД е наложено административно наказание в размер на 85 000 лв.
През изтеклия месец са издадени 6 заповеди за налагане на принудителни административни мерки за спиране на обекти заради неизпълнение на изискванията на законодателство в областта на околната среда – на машина за сортиране и измиване на инертен материал над с. Габър, община Созопол, собственост на фирма “СААНДС-97” ООД; на производствен участък №1 на дружество за преработка на скално-облицовъчни материали “Хемус – М” АД, гр. Мездра и др. В резултат от предприетите мерки от страна на РИОСВ-Русе и връчване на заповеди за преустановяване на производствената дейност, две млекопреработвателни предприятия - в село Дянково (община Разград), собственост на ЕТ „Георги Петров – Камен”, и „Стил ЕА” ЕООД приведоха пречиствателните си съоръжения в съответствие със законовите изисквания. Така е преустановено изпускането на замърсени отпадъчни води.