Национална конференция, посветена на ползите от зелените обществени поръчки, ще се проведе на 17 ноември, вторник, от 9,30 часа в хотел „Арена ди Сердика”, ул. „Будапеща” № 2-4. Събитието е част от обширна инициатива на Главна дирекция “Околна среда” на Европейската комисия и се организира от Учебния център на Международната организация на труда (ITCILO) в сътрудничество с експерти от ключови национални органи, отговорни за зелените поръчки.
Приветствие от името на министъра на околната среда и водите ще поднесе главният секретар на МОСВ Климентина Денева, която ще участва в официалното откриване заедно с изпълнителния директор на Агенцията по обществени поръчки Миглена Павлова.
Конференцията има за цел да обедини действията и да установи диалог между заинтересованите страни в сферата на зелените поръчки на национално ниво. В работата й ще вземат участие служители в областта на обществените поръчки на централно, регионално и местно ниво; търговски камари и бизнес асоциации; представители на НПО и асоциации на потребителите; преподаватели и учени в областта на управлението на публичните разходи и устойчивото развитие.
Всяка година за закупуване на стоки, услуги и строителство държавните органи в държавите - членки на ЕС, изразходват средства, равностойни на 17% от БВП на ЕС. Разходите за обществени поръчки имат важна роля при формирането на такива производствени и потребителски модели, които са насочени към създаване на икономически по-ефективни и природосъобразни технологии и към разширяване на пазара на екологосъобразни стоки и услуги с цел да се намали цялостното отрицателно въздействие върху околната среда. ЕС си поставя амбициозната цел до 2010 г. 50% от обществените поръчки във всички държави-членки да бъдат "зелени". На конференцията ще бъдат представени инициативи, провеждани в други държави-членки за постигане на тази цел, както и проектът на национален план за действие и възможностите за добри практики в България.
Презентацията на МОСВ е предвидена за времето 13,45 – 14,30 часа по две теми: “Препоръки за възлагане на обществени поръчки за 10 приоритетни групи продукти” и “Екологични критерии за възлагане на зелени поръчки и разходи през жизнения цикъл”.