ЕК разпространи информация, че на заседание на Колежа на комисарите е взето решение за стартиране на процедура срещу България в Съда на Европейските общности. Обвинението срещу страната е, че към момента на територията на София липсва интегрирана мрежа от инсталации за обезвреждане на битовите отпадъци, отговаряща на изискванията на европейското законодателство.
През последната година българската страна неколкократно информира ЕК за предприетите действия, осигуряващи законосъобразното управление на битовите отпадъци, генерирани на територията на Столична община. На 16 септември и на 3 ноември т.г. в ЕК бе изпратена и допълнителна информация, която потвърждава, че съществуващата система за управление на отпадъците на София е адекватна на изискванията на европейското законодателство:
• От 1 януари 2009 г. три инсталации за предварително третиране на битовите отпадъци с общ капацитет 350 хил. тона на година са въведени в експлоатация, като по този начин обемът на отпадъка за депониране се намалява до 60 %. Тези инсталации осигуряват предварителното третиране на цялото количество битови отпадъци на София, което изцяло съответства на йерархията на управлението на отпадъците по рамковата директива за отпадъците.
• Битовите отпадъци се депонират на сметището в Суходол, което притежава всички необходими разрешителни, доказващи, че експлоатацията му е съобразно европейското законодателство
• На 30 септември 2009 бе открита нова клетка на депото в Суходол, която осигурява депонирането на оставащия след предварителното третиране отпадък до 2011 г., когато ще бъдат въведени в експлоатация съоръженията от интегрираната система за управление на отпадъците на София.
Българската страна не приема аргументите на ЕК и смята, че обвинението е необосновано и при съставянето му не е отчетена информацията, предоставена от българското правителство. Правителственият екип предприе спешни стъпки за трайно решение на проблема с битовите отпадъци на София с приемането през август на Постановление за финансиране за изграждането на регионалните системи за управление на битовите отпадъци и ще настоява това да бъде отчетено.
Европейската комисия е информирана и за напредъка по изграждането на интегрираната система за управление на отпадъците на София. През септември и октомври стартираха търговете за избор на изпълнител на инсталацията за компостиране на биоразградими отпадъци и на инсталацията за механично-биологично третиране на битови отпадъци, а търгът за изграждането на новото депо ще бъде открито до края на тази година. На 22 октомври 2009 г. Управляващият орган на ОП „Околна среда” представи в ЕК за предварителна оценка апликационната форма за финансиране на проекта. В съответствие с графика на проекта и трите инсталации се предвижда да бъдат готови до края 2011 г.
Като обобщение, в момента отпадъците на София се депонират на депо, отговарящо изцяло на изискванията на европейското законодателство, с всички необходими разрешителни, при осигурено предварително третиране и с достатъчен капацитет за депониране до изграждането на новата система.
По отношение на балираните отпадъци, едната от двете площадки вече е почистена и освободена. Количествата се транспортират по сключени договори с няколко общини, като предстои да бъдат сключени договори и за последните останали 120 хил. тона.
Проблемът с управлението на отпадъците на София започна с предсрочното прекратяване на експлоатацията на депото в Суходол на 2 октомври 2005 г. по решение на тогавашния кмет на София Стефан Софиянски с решение на Общинския съвет, преди капацитетът на депото да бъде изчерпан и без предварителни проучвания и стъпки за осигуряване на алтернатива за обезвреждане на битовите отпадъци на града. Временната мярка с балирането на отпадъците също беше предприета без предварително осигуряване на последващо депониране.