По повод изявлението на ексминистър Джевдет Чакъров, че на Интернет страницата на МОСВ на 26 февруари 2009 г. медиите са били информирани за писмото на Европейската комисия от 23 февруари 2009 г., пресцентърът на МОСВ прави следното опровержение:
В писмото от Европейската Комисия от 23 февруари 2009 г., представено от министър Дянков на брифинг в неделя, става дума за това, че при възлагане на строителни дейности по проекти, изпълнявани по програма ИСПА в сектор „Околна среда”, са използвани процедури за пряко договаряне по Закона за обществените поръчки, което е в разрез с правилата на програмата. То е адресирано до Одитния орган в Министерство на финансите и в него се алармира, че практиката за пряко договаряне при възлагане на процедури по обществени поръчки, превърната в норма, противоречи на европейското законодателство и ограничава конкуренцията. Чрез това писмо Европейската комисия отправя искане, Oдитният орган спешно да разследва процедурите на пряко договаряне, проведени от МОСВ при възлагане на обществени поръчки за строителство, и да бъдат предложени от българската страна адекватни финансови корекции.
Съобщението до медиите, публикувано на страницата на МОСВ на 26 февруари 2009 г. /виж „Архив на новините”/, се отнася за друга кореспонденция между Европейската комисия и българските власти, в която става дума за необходимостта от въвеждане на промени в закона за собствеността на ВиК системите. В това съобщение не се и споменава, че Европейската комисия е изпратила препоръки към България за проектите по ИСПА с писмо от 23 февруари 2009 г.
В последното писмо на ЕК, изпратено до министър Дянков на 8 януари 2010 г., изрично се упоменават именно тези препоръки от февруари, свързани с практиката за пряко договаряне при възлагане на процедури по обществени поръчки за проектите по ИСПА, по които ЕК не е получила отговор.
На ниво „Актуално” на Интернет страницата на МОСВ - www.moew.government.bg публикуваме пълният текст на писмата на Европейската комисия от 23 февруари 2009 г., 26 юни 2009 г. и 8 януари 2010 г.