След адекватни оздравителни действия от страна на МОСВ пречиствателната станция за отпадъчни води на Ловеч успешно е въведена в експлоатация. Обектът е финансиран по програма ИСПА и е на обща стойност 17 811 576 евро /за строителство, строителен надзор и техническа помощ/, от които 75% финансиране от ЕС и 25% национално финансиране.
Строител е турско-германският Консорциум Систем Япъ Иншаат Ве Тиджарет А.Ш/ Батег Инженербау ГмбХ. Изпълнението на строителните работи започва през април 2007 г. и е съпроводено от жалби от гражданите в районите на строителство на канализационните колектори и от неколкократни спирания на работата, предизвикани от финансови затруднения на строителя и неуредени спорове между строителя и МОСВ.
Основен проблем е незадоволителният напредък при полагане на колекторите. За три от колекторите трасетата са в гъсто населени жилищни райони. Строителят не е спазвал одобрената технология за полагане и засипване, както и условията за здраве и безопасност. Изкопите често са оставяни открити и необезопасени, което за дълго време нарушава условията на живот на гражданите и заплашва сигурността на преминаващите.
През юни м.г. строителните дейности са спрени, а работният персонал на строителя сведен до минимум. Още в началото на мандата ръководният екип на МОСВ спешно направи анализ на неразрешените проблеми и спорове по проекта, обстойна оценка на строителните работи до този момент и предприе поредица от оперативни срещи с всички участници в инвестиционния процес за оптимизиране на работната програма: съгласувани са всички възможни действия за завършване на обекта, поискани са допълнителни документи и доказателства по неразрешените спорове, всички 21 неразрешени искове от страна на строителя са приключени, а паричните потоци по договора са освободени за завършване на обекта. До края на октомври довършителните работи по трасетата на колекторите в жилищните райони са завършени и условията на живот нормализирани.
Обезщетението, което строителят дължи за акумулираното закъснение, е в размер на 283 403.25 евро. Тези средства ще бъдат удържани от следващото плащане на строителя.
Успешното въвеждане на ГПСОВ Ловеч в експлоатация доказа, че адекватното управление и оперативният диалог с всички участници в строителния процес са основен фактор за успешно усвояване на средствата от европейските фондове в сектор околна среда.
Към пречиствателната станция са изградени пет довеждащи канализационни колектора с дължина 6 345.40 метра. Тя ще пречиства около 15 893 кубически метра отпадъчни води на ден, изчислени за 85 600 еквивалетни жители. Технологичният процес включва механично и биологично пречистване, обеззаразяване на пречистените води, уплътняване, обезводняване и стабилизация на утайката. Чрез въвеждането й в експлоатация се подобряват условията на живот на населението на гр. Ловеч и се гарантира опазването на водите на реките Осъм и Дунав.