„От днес стартира строителството на един амбициозен и голям проект, който има измерението да повлияе върху качеството на живот на жителите на гр. Кубрат“. Това каза министърът на околната среда и водите г-жа Искра Михайлова по време на церемонията по полагането на първа копка по водния проект на община Кубрат. Тя, заедно с кмета на общината г-н Ремзи Халилов и с областния управител на Разград г-н Стоян Ненчев дадоха старт на строителните дейности по проект „Строителство и реконструкция на вътрешната водопроводна и канализационна мрежа на Кубрат и разширение на пречиствателна станция за отпадъчни води”, който се финансира от Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г.“. Стойността му е над 46 млн. лева.
„Започва реализацията на една дългогодишна мечта на моите съграждани - да ползват инфраструктура, осигуряваща екологосъобразно отвеждане, пречистване и заустване на битовите отпадъчни води и качествено водоснабдяване с питейна вода. Това е най-мащабният проект, който се реализира в община Кубрат за всички времена“, отбеляза кметът г-н Халилов. „Благодарение на Оперативна програма „Околна среда 2007-2013 г. “ община Кубрат има възможността да реализира този амбициозен проект, ползите от който са за гражданите на град Кубрат. Ще бъдат създадени нови работни места по време на изпълнението на проекта, както и в резултат на неговата реализация. Очаква се и повишаване на атрактивността на региона за инвестиции, както и подобряване благосъстоянието на населението“, каза в заключение кметът.
С реализацията на проекта се цели да се модернизира и доизгради ВиК мрежата в общината, която е от 70-те години на миналия век. С полагането на 38,5 км. нова канализационна мрежа и с реконструкцията на 35,5 км. водопроводна мрежа ще се избегнат проблемите с изтичането на отпадъчни води към почвата, авариите във водопреносната мрежа ще се намалят до минимум и ще бъдат предотвратени огромните загуби на вода.
Очаква се проектът да приключи до началото на ноември 2014 година.