Защитата На Интелектуалната Собственост Е Приоритет За България

Защитата На Интелектуалната Собственост Е Приоритет За България


        Днес в кметството на гр. Русе се състоя тържествената церемония по закриването на фестивала „Русе – град на правата”. От името на домакините зам.-кметът на община Русе Володя Кенарев приветства всички присъстващи. Той благодари на Министерството на културата за оказаната подкрепа и изрази надежда, че след като Русе е направил крачка напред по пътя към превръщането си в град на правата, България също ще стане известна като държавата на правата.
        Зам.-председателят на Народното събрание Камелия Касабова отправи приветствие от името на парламента. Тя подчерта, че от регламентиране на авторските права се нуждае най-вече гражданското общество в България. Госпожа Касабова допълни, че промените, които са направени в Конституцията, й дават надежда, че страната ни скоро ще стане достоен член на Европейския съюз, в който и чрез културата  младите хора ще внесат своя достоен принос.
        Кметът на Русе, инж.Божидар Йотов също се присъедини към мнението на всички присъстващи, че този форум показа убедително готовността ни по европейски начин да защитим интелектуалната и индустриалната собственост.
        На тържествената церемония бяха връчени и наградите от трите конкурса, които се проведоха в рамките на фестивала – за най-добър млад цигулар, за най-добър плакат и за най-добра снимка, направена в рамките на фестивала. Зам.-министърът на културата Ина Килева връчи наградите на победителите в конкурса за плакат. Във възрастова група до 19 години първо място беше присъдено на Яна Друмева и творбата й „Не копирай – желанието да бъдеш различен”. При участниците до 35 год. първо място и златен медал на Световната организация за интелектуална собственост спечели Лидия Терзиева в творбата си „Уникален”. Ръководителят на екипа за България в Главна дирекция „Разширяване” на ЕК Бриджит Чернота връчи наградите на отличилите се фотожурналисти в конкурса за пресфото. Международното жури присъди първото място на Николай Василев за оригиналните кадри, които беше успял да заснеме. Госпожа Чернота изрази желание да занесе творбите на лауреатите в Брюксел и да направи изложба с тях в сградата на Европейската комисия, за да може „всички в Брюксел да видят хубавото лице на България”.
        Изненадата за участниците в конкурса за най-добър млад цигулар беше проф. Минчо Минчев, който участваше в журито и връчи наградите на победителите. Младите таланти, които се състезаваха, бяха от Националното музикално училище „Любомир Пипков” – София и Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов” – Русе. Златен медал на Световната организация на интелектуалната собственост в първа възрастова група беше връчена на Филип Филипов, във втора възрастова група златен медал на Световната организация за интелектуалната собственост спечели Лия Петрова.
        Ръководителят на екипа за България в Главна дирекция „Разширяване” Бриджит Чернота благодари на Министерството на културата за добрата организация. Напредъкът на България в опазването на интелектуалната собственост беше обобщен от Н.Пр. посланика на Р Австрия в България Карл Дийм, който изрази задоволството си от факта, че България е извървяла дълъг път и се наблюдават много подобрения благодарение на политическата воля и ясния план за действие на правителството. Доказателство за това е и фактът, че вчера, 11 май, австрийският парламент ратифицира Договора за присъединяването на България към Европейския съюз.
        Тържествената церемония продължи с концерт на лауреатите, които изпълниха произведения от известни композитори. Накрая зам.-министърът на културата Ина Килева благодари от името на Министерство на културата на всички участници и гости на фестивала и перифразира известната мисъл на Кенеди „Аз съм берлинчанин” по следния начин: „ Всички ние идваме от различни градове, но с гордост можем да кажем – ние сме русчуклии!”.