Министърът На Културата Проф. Стефан Данаилов Откри Във Варна Втората Среща На Съвета На Министрите На Културата От Югоизточна Европа

Министърът На Културата Проф. Стефан Данаилов Откри Във Варна Втората Среща На Съвета На Министрите На Културата От Югоизточна Европа


        Днес във Варна министърът на културата проф. Стефан Данаилов откри Втората среща на Съвета на министрите на културата от Югоизточна Европа. Във форума участват делегации от министерствата на културата на Гърция, Албания, Турция, Хърватия, Румъния, Сърбия, Черна гора и Македония, както и високопоставени представители на Съвета на Европа и на Европейския съюз. За първи път в Съвета на министрите на културата от Югоизточна Европа със статут на наблюдател участва и министърът на културата на Косово във временните институции на самоуправление – Астрит Харачия.
        „Културата все повече се утвърждава като основен фактор за обединяването между нашите народи. Нещо повече, тя става и важен измерител за европейско гражданство. Едновременно с това културното многообразие днес повече от всякога е важна същностна черта на нашия регион”, заяви в приветствието си към участниците и гостите на форума министър Данаилов. „Надявам се, че в дните на форума ще намерим възможности не само да начертаем наши общи пътища за действие, но и да ги синхронизираме с предприетото от Съвета на Европа и Европейската комисия в полза на културното ни наследство”, каза още в приветствието си проф. Стефан Данаилов и изрази увереността си, че срещата във Варна ще утвърди ролята на Съвета на министрите на културата от Югоизточна Европа като един от важните и работещи органи в региона.
        Всички ръководители на делегации приветстваха организаторите на форума в лицето на Министерство на културата и благодариха за поканата и гостоприемството. Буяр Лескай, министър на туризма, културата, младежта и спорта на Албания, посочи град Варна като чудесен модел за културен туризъм. Ясен Месич, заместник-министър на културата на   Хърватия, благодари на българската страна за оказаната подкрепа и изрази желанието си в края на форума да се видят на практика развити идеите, обсъдени на предишните срещи.
        Николаос Котрокоис, временно управляващ посолството на Република Гърция в България, подчерта, че гръцката страна подкрепя изцяло България по пътя й към Европейския съюз, защото е убедена, че предвидената дата за членството й - 1 януари 2007 година, е напълно постижима. Хикмет Качдьоглу, заместник-министър на културата и туризма на Турция, също подкрепи сътрудничеството между страните от Югоизточна Европа с цел опазването на общото културно богатство в региона. Биляна Тановска, Директор на „Опазване на културното наследство” на Република Македония, изрази готовността на държавата да продължи общите усилия за защитаване на културното наследство в Югоизточна Европа.
        Драган Коядинович, министър на културата на  Сърбия, изрази надежда, че чудесната атмосфера ще бъде основа за ползотворно сътрудничество. Вържил Ницулеску, Държавен секретар в Министерството на културата и религиозните въпроси на Румъния, призова участниците във форума да мислят за развитието на бъдещите културни програми и подчерта ползата от интеграционните проекти и образователните програми в региона. Милена Филипович, Съветник на министъра на културата на Черна гора, сподели желанието на страната си за продуктивен диалог и засилване на обмена на културни ценности в региона.
        Феодор Климчук, представител на Мисията на ООН в Косово, обяви подкрепата за многостранния диалог и взаимодействие между страните-участнички в срещата. Министърът на културата, младежта и спорта във Временните институции на Косово-Астрит Харачия, благодари за възможността да присъства като наблюдател на форума и сподели, че въпреки трудните периоди, през които Косово преминава, правителството на Временните институции вече работи усилено за запазване на културното наследство.

*****

ВСТЪПИТЕЛНО СЛОВО НА МИНИСТЪРА НА КУЛТУРАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ПРИ ОТКРИВАНЕТО НА ВТОРАТА СРЕЩА НА СЪВЕТА НА МИНИСТРИТЕ НА КУЛТУРАТА ОТ ЮГОИЗТОЧНА ЕВРОПА
22-25 ЮНИ 2006, ВАРНА
 
 
 
           Уважаеми господа министри,
           Уважаема госпожо Батаини-Драгони,
           Уважаеми господин Мастроминас,
           Уважаеми госпожи и господа,

        Позволете ми преди всичко да Ви приветствам с „Добре дошли!” за Втората наша среща на Съвета на министрите на културата от Югоизточна Европа. След проведената първа среща в Тирана сме отново заедно тук, за да изразим общата си воля за разширяване на диалога между нас в полза не само на нашите култури, но и на цялостното развитие на нашия регион.
        За наша радост, културата все повече се утвърждава като основен фактор за обединяването между нашите народи. Нещо повече, тя става и важен измерител за европейско гражданство. Едновременно с това културното многообразие днес повече от всякога е важна същностна черта на нашия регион.
        Културата допринася за социалното и териториално сътрудничество и представлява важен измерител за идентичност, за диалог между хората, за икономическо развитие и за подобряване на качеството на живот. В тази връзка трябва да продължим общите действия за управлението и съхраняването на тази сложна и твърде разнообразна система от култури, като дебатът по този въпрос трябва да се наложи като основен в дневния ред на нашата политика.
        Пред нас е огромният шанс да утвърдим тази й роля и да я превърнем в символ на едни нови взаимоотношения в региона на Югоизточна Европа, основани на взаимното познаване, хармонията, красотата и мира. Присъствието на Президента на Република България в част от събитията в нашата програма е най-ярко доказателство за волята на държавната ни политика за утвърждаване на тази позиция на културата.
        Особено ми е приятно да ви посрещна именно тук, на едно от най-красивите места по нашето Черноморие. Тези земи са приютявали различни цивилизации, които са добавяли свои щрихи към портрета на българското национално културно наследство. Едва ли има по-подходящо място за разговори за разширяване на сътрудничеството в областта на културното наследство в нашия регион. След срещите на държавните глави във Варна през миналата година и наскоро провелата се в Опатия, пред нас се поставят нови задачи, в центъра на които е нашето общо наследство. Надявам се, че през тези два дни ще намерим възможности не само да начертаем наши общи пътища за действие, но и да ги синхронизираме с предприетото от Съвета на Европа и Европейската комисия в полза на културното ни наследство.
        Едновременно с деловата част сме се постарали да организираме разнообразна съпътстваща програма, която да ви даде възможност да опознаете поне част от нашата култура. Горд съм, че ще можем да ви представим една уникална изложба, включваща най-големите съкровища на нашите предци – траките. И за да направим мост към бъдещето ще имаме възможност да се насладим и на изкуството на младите изпълнители от Националното училище по танцово изкуство, бъдещите пазители на културното ни наследство.
        Надявам се, че тези два дни ще дадат своя принос за нашето бъдещо сътрудничество и ще утвърдят ролята на нашия Съвет като един от важните и работещи органи в региона на Югоизточна Европа. Едновременно с това ми се иска да вярвам, че той ще има съществен принос и за разширяване на нашето лично приятелство и добри взаимоотношения.



Водещи новини

Времето