България Беше Избрана За Член На Първия Междуправителствен Комитет За Опазване На Нематериалното Културно Наследство

България Беше Избрана За Член На Първия Междуправителствен Комитет За Опазване На Нематериалното Културно Наследство


По време на Първата сесия на Генералната асамблея на държавите – страни по Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство (Париж­-27-29 юни ) беше избран Първият междуправителствен комитет за опазване на нематериалното културно наследство, сформиран за изпълнението на предписанията на Конвенцията от 2003 г.
България е сред 18-те държави, чиито кандидатури за Комитета бяха приети от Асамблеята, съобщиха от Постоянното ни представителство в ЮНЕСКО. Проф. Мила Сантова, директор на Института по фолклор към БАН, беше предложена от българското правителство като член на Първия комитет за нематериалното наследство, в резултат на дългогодишната й дейност за съхраняване и популяризиране на богатството на традиционния български фолклор.
Избирането на страната ни в този комитет е исторически момент, който съвпадна с честването на 50-годишнината на членството на България в ЮНЕСКО.
Първият Междуправителствен комитет (по чл. 5) е основен орган по силата на конвенцията и ще има трудната задача да разработи първите оперативни указания за нейното приложение. Чл. 7  дава конкретно описание на функциите на Комитета:
 Да съдейства за осъществяване на целите на Конвенцията, създаване и обезпечаване на мониторинг за нейното изпълнение ;
Да предоставя консултации за водещите практики и формулиране на препоръки за мерките по опазване на нематериалното културно наследство ;
Да подготвя и представя за утвърждаване от Общата Асамблея на проекто-план за използване на средствата на Фонда за нематериалното наследство, регламентиран в член 25 на конвенцията;
Да разглежда докладите на държавите-страни и изготвяне на резюмета от тях за Общата Асамблея ;
Да обсъжда  предложенията на държавите-страни и приема на решения по тях, в съответствие с разработените от Комитета и утвърдени от Общата Асамблея обективни критерии, отнасящи се до отпускане на помощ от Фонда за нематериалното наследство и др.
 
Конвенцията е насочена към опазване, съхраняване и зачитане на:
       1) устни традиции и форми на изразяване, в това число и езика в качеството му на носител на нематериалното културно наследство;
       2) художествено-изпълнителско изкуство;
       3) социални обичаи, обреди и празненства;
       4) знания и обичаи, отнасящи се до природата и Вселената;
       5) знания и умения, свързани с традиционните занаяти;

През 2005 г. БИСТРИШКИТЕ БАБИ – архаична полифония, танци и ритуални практики от региона на Шоплука, станаха първия български принос към Списъка на световните шедьоври на устното и нематериално културно наследство.