Международният Панаир На Народните Занаяти „Етър 2006” Започва На 1 Септември

Международният Панаир На Народните Занаяти „Етър 2006” Започва На 1 Септември


     Министерството на културата, Община Габрово и Архитектурно-етнографският комплекс “Етър” – Габрово организират за четвърти път Международен панаир на народните занаяти, който ще се проведе в Архитектурно-етнографски комплекс “Етър” - Габрово от 1 до 3 септември 2006г.
 
        Участници

        Участие до този момент са заявили над 80 майстора от страната – грънчари, ножари, килимари, бакърджии, дърворезбари, тъкачи, иконописци, везбари, абаджии, сарачи, гайтанджии, майстори на народни музикални инструменти, на изделия от мъниста и други.
        Своето присъствие в панаирното изложение са потвърдили двама майстори от гр. Шеки, Азербайджан. Единият ще представи рисунки на камък, другият – “Шебеке” , специфична за Азербайджан дърворезба. 
        Умения по изработване на традиционни японски изделия ще покажат японски доброволци, пребиваващи в страната. Международното присъствие ще бъде допълнено с участници от Унгария и Хърватия.
 
        Майсторско състезание

        От три години панаирът е съпровождан от майсторско състезание, като всяка година майсторите се състезават в различен занаят. Тази година осем майстора от София, Пловдив, Хисар, Равда и Трявна ще мерят усталък и ще показват пред посетителите своята сръчност в състезанието “Ковано желязо”. На победителя, определен от експертно жури с председател Иглика Мишкова от Етнографски институт с музей при БАН, ще бъде връчена голямата награда “Сребърна хлопка”, почетен диплом, парична награда и право на изложба-базар в АЕК “Етър” за 2007 г.
 
        Съпътстващи инициативи

        Традиционно Етърският панаир е съпътстван от Международна научна конференция, чиято тема е “Народните занаяти – минало, настояще и бъдеще”. Научен ръководител ще бъде ст.н.с. д-р Виолета Василчина, изкуствовед. Със свои доклади и научни разработки ще се представят над 30 научни работници и музейни специалисти от страната и чужбина.  
        Етърският панаир е форма за отдих и развлечение, затова на посетителите се предлага разнообразна развлекателна и фолклорна програма с участието на фолклорни ансамбли от цялата страна. В ревюто на български традиционни костюми ще бъде показана частната колекция на Стоян Георгиев от с. Овчеполци, Пазарджик. Възстановки на домашни занятия и традиционни битови дейности ще обогатят панаирната програма.
        Във втория ден на панаира ще бъде открита изложба на музея на открито “Старо село”,   гр. Кумровец, Хърватия.
        Участие в развлекателната част на панаира ще вземат групи от Международния младежки фестивал на партньорските градове.
        Международният панаир на народните занаяти показва българските занаяти пред широка публика и създава условия за представяне на майстори от различни етнографски райони от страната. Това спомага за опознаването на различни регионални традиции, подпомага опазването и развитието на културните традиции в съвременните условия чрез изтъкване разнообразието и богатството на народната и духовна култура.
           
За повече информация относно панаира:
Тел. (066) 801 831, 801 839
Факс: (066) 801 830


ИСТОРИЯ
        
ЕМО "Етър" е първият по рода си музей в България. Той е открит на 7.09.1964 г. Музеят е разположен на 8 км. южно от гр. Габрово. Идеята за създаването на Етъра принадлежи на Лазар Донков.
"В досегашните музейни експозиции не можеше да се постави зрителят в непосредствен контакт с отминалата действителност. Всичко това беше причината - пише Донков - да се роди у мен мисълта да се създаде действащ музей на открито.... за да може миналото да стане видимо, лесно за възприемане и разбиране, да може да се съхрани това огромно национално богатство."
 Музеят заема площ от 7 ха и в него са разположени 50 обекта - технически съоръжения на вода, къщи със занаятчийски работилници, обекти с обществено значение. Целта на музейната експозиция е да разкрие архитектурата, бита и стопанското минало на Габрово и Габровския край през Възраждането - втората половина на ХVІІІ в. и ХІХ в. Това е време, когато в града се развиват над 26 занаята, чиито изделия намират пазар в Букурещ, Виена, Марсилия, Анадола. През 1835 г. тук се открива Първото светско новобългарско училище. Благоприятните икономически и политически промени, настъпили в империята сред 30-те- години на ХІХ в. допринасят за издигането на Габрово като значителен стопански, духовно-просветен и търговски център. Изграждането на музея се осъществява чрез три основни метода: реставрация на обекти, заварени на терена; пренасяне на оригинални съоръжения и пресъздаване на сгради по предварително направени заснемания (копия на оригинали).
        Архитектурно-етнографски музей “Етър” – Габрово всяка година през първите петък, събота и неделя на месец септември е домакин на Международния панаир на народните занаяти. През настоящата година за 16-ти път майстори ще представят пред широката публика своята продукция.
        Още през 1990г. музейното звено решава да организира панаир на народните занаяти на територията на Етъра, за да привлече повече туристи. Денят е определен – 14 октомври, Петковден, тъй като съществуват писмени данни за сбор в Габрово, отварян на Петковден и затварян на Димитровден. Заради туристическия поток и капризите на есента,  по-късно панаирните дни се изтеглят в началото на септември – първите петък, събота и неделя от месеца.
        С годините популярността на етърския панаир се увеличава. През 2003г. негови организатори стават Министерството на културата, Националният център за музеи, галерии и изобразителни изкуства (сега Дирекция музеи галерии и изобразителни изкуства в Министерство на културата), Община Габрово и Архитектурно-етнографски комплекс “Етър”. Оттогава панаирът става и международен.
 Право на участие имат всички производители на народни занаятчийски изделия и домашни занятия въз основа на покана или заявено участие. Предметите, с които майсторите участват в панаира трябва, да отговарят на следните условия: да са използвани традиционни инструменти и предимно ръчна технология; да са свързани с обработката на суровини и материали, характерни за съответния занаят да поддържат връзка с българската традиционна обредност.  
        Традиционно Етърският панаир е съпътстван от Международна научна конференция, по тема свързана с народните занаяти, тяхното минало и бъдещо развитие.  
        От 2003г. панаирът е съпровождан от състезание между майстори, което пресъздава един “облог”, на който майстори с утвърдено име и доказани умения в един занаят мерят сили в неколкодневна надпревара. Основната цел на състезанието е да способства за съхраняването и продължаването на народната традиция при изработване на предметите, да популяризира традиционните форми и украса, въплътили в себе си чувството за красота и хармония. Главно изискване е да се спазва старата технология и техника за изработка, като се използва традиционен инструментариум.
        Етърският панаир е форма за отдих и развлечение, затова на посетителите се предлага разнообразна развлекателна и фолклорна програма.
        Преди три години е поставено началото на web site, съдържащ информация за майстори на народни занаяти в България и българската диаспора. В приложената база-данни на занаятите и домашните занятия са представени майстори с информация за тях, както и всички необходими координати за връзка. Тази година ще продължи обогатяването на базата-данни. Страницата
www.panair.hit.bg се поддържа на три езика (български, немски и английски). В нея е представена програмата на панаира, неговия статут, полезни връзки – сайтове на сродни музеи под открито небе, организиращи панаири на занаятите и други тематични интернет адреси, архив на изминалите панаири.
           
 
        

       


Водещи новини

Времето