На 23 ноември, т.г. под председателството на зам.-министъра на културата Надежда Захариева и на директора на института по фолклор при БАН проф. Мила Сантова се проведе първото заседание на Националния съвет по нематериалното културно наследство.
Със заповед на министъра на културата проф. Стефан Данаилов за членове на съвета са определени: акад. д. изк. Николай Кауфман, проф. д. изк. Анна Илиева, проф. д. и. н. Иваничка Георгиева, доц. д-р Валентина Ганева-Райчева, д-р Николай Ненов, народната певица Елена Божкова, Дина Колева - ръководител на групата „Бистришки баби”, д-р Венцислав Велев. На първото заседание присъства и Румяна Митрева – генерален секретар на Националната комисия за ЮНЕСКО.
Проф. Мила Сантова запозна членовете на съвета с разискванията, проведени на Първата редовна сесия /27-29 юни 2006 г. – Париж, Франция/ и Първата извънредна сесия /9 ноември 2006 г., Париж, Франция/ на Генералната конференция на страните-членки на ЮНЕСКО, подписали Конвенцията за опазване на нематериалното културно наследство, както и за решенията, приети на Първата редовна сесия на междуправителствения комитет за опазване на нематериалното културно наследство, проведена на 18-19 ноември 2006 г. в Алжир. Обект на дискусия бе и перспективата за установяване на система „Живи човешки съкровища” в страната.
Опазването на фолклора като част от националното културно наследство и културната ни идентичност е изведено като една от целите на държавната културна политика. Като член на ЮНЕСКО България е сред страните, подписали приетия на XXV-та Генерална конференция Международен документ „Препоръка за опазване на фолклора".
Националният съвет по нематериалното културно наследство е със статут на експертно-консултативен орган към Министъра на културата. Основната му функция е да подкрепя усилията на министерството при прилагането на приетата на последната Генерална конференция на ЮНЕСКО „Конвенция за опазване на нематериалното културно наследство". Съветът подпомага министъра на културата при реализирането на държавната политика при опазването нематериалното културно наследство.