Приключи Третият Глобален Конгрес За Борба С Контрабандата С Фалшиви Стоки И Пиратството

Приключи Третият Глобален Конгрес За Борба С Контрабандата С Фалшиви Стоки И Пиратството


        Вчера, 31 януари 2007 г., в Женева приключи работата на Третия глобален конгрес за борба с контрабандата с фалшиви стоки и пиратството, организиран от Световната организация за интелектуална собственост, Световния митнически съюз (WCO) и Интерпол. Конгресът, който събра над 1200 участници – представители на над 100 държави, авторитетни международни организации и институции, неправителствени и браншови организации, както и индивидуални участници от над 55 страни по света е свидетелство за големия интерес не само от страна на обществения сектор, но и на т.нар IP индустрии и частния бизнес.
        Българската делегация бе водена от зам.-министъра на икономиката и енергетиката Лъчезар Борисов и зам.-министъра на културата Ина Килева и включваше експерти от Министерство на културата, Агенция „Митници”, Патентно ведомство, Министерство на икономиката и енергетиката, Министерство на външните работи. След участието на представители на различни държавни ведомства и на частния бизнес в Регионалния конгрес за Източна Европа и Централна Азия по въпросите на борбата срещу фалшификациите и нарушенията на авторското право в Букурещ през юли м.г., сега за първи път България има толкова широко представителство. Това е свидетелства за засиления интерес и работа на държавните институции в тази област.
        По време на среща с генералния директор на СОИС д-р Камил Идрис ръководителите на нашата делегация го запознаха с високата степен на мобилизация на българското правителство и правоприлагащите институции за закрила на правата на интелектуална собственост, благодариха за помощта от страна на СОИС както за фестивала „Русе – град на правата” (май 2006 г.), така и за методологическата и финансова подкрепа за първото по рода си у нас проучване на въздействието на творческите индустрии върху икономическата и социална среда. Изследването е във финалната си фаза и ще приключи през м. февруари т.г., данните от него ще бъдат публикувани на български и английски език. Към д-р Идрис бе отправена и покана да посети България по повод официалното представяне на проучването, както и във връзка с отбелязването на Деня на интелектуалната собственост - 26 април.
       
Основен приоритет на конгреса бе темата за повишаване на информираността на обществото като цяло и постигане на лична заинтересованост и ангажираност на гражданите по отношение на техните права.
Фактите, които бяха изнесени на конгреса, са изключително тревожни: загуби от 12 млрд. щатски долара годишно (5 млрд. за САЩ и Европа); 10 % от резервните части за автомобили, а в някои страни - до 30 %, са фалшиви, което често застрашава сигурността и живота на потребителите; петте най-често фалшифицирани стоки са цигарите (48 %), CD и DVD (28 %), детските играчки (18 %), текстила и храните, фармацевтичната продукция - до 30 % от фалшивите лекарства са не само без лечебен ефект, но са и вредни за здравето на хората.
        Световната митническа организация изнесе резултати от нейно проучване за разпространението на пиратството и контрабандата с фалшиви стоки по региони – 58 % се падат на Китай, 12 % на Хонконг; само в САЩ фалшивите стоки, произведени в Китай, достигат до 80 % от цялата пиратска продукция, внесена за една година в страната.
Участниците в конгреса подчертаха, че правителствата, бизнесът и международните организации трябва да обединят силите си - на национално, регионално и глобално ниво - за решителен отпор на една изключително добре организирана мрежа от нарушители, свързани с организираната престъпност. Големият залог за националните икономики е запазване на конкурентноспособността, защита на иновациите и творчеството, защита на здравето и сигурността на гражданите.
 
 

На снимката (отляво надясно):
Заместник-министърът на икономиката и енергетиката Лъчезар Борисов, Том Кларк - журналист, председателстващ дебатите в Конгреса, Ина Килева – заместник-министър на културата и Майкъл Кеплингер -  заместник-генерален директор на СОИС