Правителството Предлага На Народното Събрание Да Отпусне Пенсии За Особени Заслуги Към Държавата И Нацията На Четирима Изтъкнати Български Музикални Творци

Правителството Предлага На Народното Събрание Да Отпусне Пенсии За Особени Заслуги Към Държавата И Нацията На Четирима Изтъкнати Български Музикални Творци


        По предложение на министъра на културата проф. Стефан Данаилов правителството взе решение, с което предлага предлага на Народното събрание да отпусне пенсии за особени заслуги към държавата и нацията на  четирима изтъкнати български музикални творци - Ванчо Ванчев, Стоян Попов, Красимир Кюркчийски и Йорданка Христова.   

        Ванчо Ванчев е един от големите творци в областта на народната музика и повече от 60 години работи за популяризирането й у нас и в чужбина. Той е част от ДФА "Филип Кутев" още от създаването му през 1951 г., оставяйки трайна следа в историята на ансамбъла като негов корепетитор и композитор. Ванчо Ванчев е и един от изтъкнатите изпълнители, диригенти и композитори на оркестъра на БНР. За безспорните си заслуги многократно е награждаван и отличаван – носител е на два ордена "Кирил и Методий" I и II степен, "Златна лира" от СБМТД и др.

        За своята дългогодишна творческа дейност големият оперен певец Стоян Попов получава заслужено обществено признание, популярност, уважение и обич от аудиторията. Незабравимите му превъплъщения на най-значимите баритонови роли предизвикват възторга и възхищението на публиката, на значими диригенти, режисьори и партньори и на критиката – винаги с положителна оценка и суперлативи. Гастролирал е на едни от най-големите световни сцени и е удостояван с редица звания и награди. Носител е на орден „Стара планина”

        Изтъкнатият композитор Красимир Кюркчийски работи дълги години като диригент на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Ф. Кутев" и на Ансамбъла за народни песни към Комитета за телевизия и радио. Автор е на 2 опери и балет, вокално-инструментални произведения, оркестрова и камерна музика, хорови песни, инструментални пиеси, обработки на народни песни, филмова музика („Записки по българските въстания”, „Дърво без корен” и др.). Носител е на Голямата награда на конкурса за композиция "Парижки музикални седмици" (1966).

        Йорданка Христова се появява на голямата сцена като възпитаничка на първия випуск професионални изпълнители в България, в класа на Милчо Левиев през 1964 г. В репертоара си има повече от 350 песни. За нея са писали най-големите български композитори. Пее на 15 езика и е представяла България в 36 страни в Европа, Азия, Африка и Америка. Изнесла е 3000 концерта. Има издадени 17 албума, от които 2 на испански език и един на 9 езика. Лауреат е на много български и международни конкурси и фестивали.


        От 1985 г. до 1990 г. е председател на дружеството на естрадните певци в България. Председател е на Фондация "Хосе Марти" към посолството на Куба в България, както и на Българската изпълнителско-продуцентска асоциация, занимаваща се със защита на изпълнителските права.