Заместник-регионалният директор за Европа на Международната федерация на звукозаписната индустрия (Sfil) изпрати писмо до Министерството на културата, с което изразява своята висока оценка, за прогреса, който е постигнала България през изминалата 2006 година в областта на защитата на интелектуалната собственост. В писмото се изтъква, че този напредък е отразен в Специален доклад 301 на Международния съюз за интелектуална собственост (IIPА), който отчита големия принос на Министерството на културата, Главна дирекция „Борба с организираната престъпност” и на Прокуратурата в борбата срещу пиратството.
В писмото до заместник-министърът на културата Ина Килева се казва:
„Уважаема Заместник-министър Килева,
Пиша Ви, за да поставя в правилния контекст представянето на Специалния доклад 301 на Международния съюз за интелектуална собственост (IIPA), за който Международната федерация за фонографска индустрия (IFPI) допринесе от името на записващата индустрия, а и за да изразя отново нашата висока оценка за прогреса, който отбелязахме в България за периода 2005-2006 г.
Този прогрес е в много голяма степен резултат от Вашата лична подкрепа за сектора на авторското право. За нашата индустрия е важно да подчертаем, че постиженията Ви в тази област не бива в никакъв случай да бъдат засенчвани от излизането на Специален доклад 301, чиято цел е не само да посочва по-ярко изразените проблеми и целите във връзка с правоприлагането, но и да отбелязвапостиженията.
Четейки Специалния доклад 301 от 2007 г. на Международния съюз за интелектуална собственост, Вие ще забележите, че Вашата подкрепа и тази на министерството намират признание както в обобщението, така и навсякъде другаде в доклада. В него намира признание също така работата на отдела на ГДБОП за борба с престъпността по интернет, който се бори с все по-нарастващия проблем с пиратството по интернет, а също така и положителните тенденции на ниво прокуратура, и в частност, промяната в отношението на Главния прокурор и на неговия екип към борбата срещу пиратството в сферата на авторското право.
Ще забележите също така, че цялостното ниво на музикалното пиратство е понижено през 2006 г, отново до голяма степен благодарение на Вашата лична подкрепа, целяща подобряване на правоприлагането. От друга страна, нивото на пиратство по отношение на международния репертоар в България е, макар и по-ниско от това през 2005 г., все още много високо, като три от всеки четири албума, които се продават или записват в България, са пиратски.
Излезлият Специален доклад 301 посочва причините за това. Пиратството в сферата на авторското право в България все още достига големи размери основно поради съдебната система, която, макар и да започва да показва признаци на подобрение, е белязана от дълги забавяния, процедурни спънки, тежки и ненужни експертни изисквания, немотивирани прокурори на регионално ниво и цялостна липса на съдии и съдилища, които желаят сериозно да възприемат престъпленията срещу интелектуалната собственост, и като резултат, липса на възпиращи наказания и цялостно чувство на безнаказаност сред нарушителите на авторското право, както във физическата, така и в електронната среда.
Не е нужно да споменаваме, че Вашето министерство – макар и движещата сила за напредъка в тази сфера - не може самó да осъществи всички промени, които са необходими за създаването на среда, в която пиратството да бъде изцяло поставено под контрол. За осъществяването на това е необходимо всички съществени елементи на системата за правоприлагане да заработят заедно, да се координират, да си сътрудничат и активно да изпълнят поставените им задачи.
С излизането си доклад 301 посочва в кои области е нужен прогрес за постигане на желаните резултати. Трите основни въпроса, върху които се набляга в този списък от мерки, са:
-
Засилване на борбата срещу пиратството по интернет, което особено силно разклаща основите на всички сектори на авторското право;
-
Слагане край на организираните престъпни групировки, участващи в частните улични продажби в туристическите райони;
-
Подобряване и рационализиране на цялостния съдебен процес (виж по-горе) и в резултат на това - бързо и ефективно наказателно разследване на престъпната дейност и възпиращи присъди за нарушителите на авторското право.
Положителната тенденция през 2006 г. дава основание за оптимизъм, че напредъкът ще продължи и през 2007 г. Подобен прогрес би бил измерим чрез по-ниските нива на пиратство по отношение на авторското право и нарастването на законните продажби от страна на притежаващите правата в България. Вашата подкрепа остава съществен фактор за постигането на тази цел. Надяваме се, че с Вашата безценна помощ ще съумеем да убедим останалите участници в системата на правоприлагането да изпълнят своята роля за създаването в България на една благоприятна среда за местните и чуждестранни индустрии, свързани с авторското право.
С уважение,
Стефан Кравчик
Зам. регионален директор, Европа"