Изтъкнатите Артисти И Творци Стоянка Мутафова, Георги Калоянчев И Надежда Вульпе Ще Получават Пенсия За Особени Заслуги Към Държавата И Нацията

Изтъкнатите Артисти И Творци Стоянка Мутафова, Георги Калоянчев И Надежда Вульпе Ще Получават Пенсия За Особени Заслуги Към Държавата И Нацията


 
        Министерският съвет днес прие внесеното от министъра на културата проф. Стефан Данаилов и от министъра на труда и социалната политика Емилия Масларова предложение до Народното събрание за отпускане на пенсия за особени заслуги към държавата и нацията на Стоянка Мутафова, Георги Калоянчев и Надежда Вульпе. 
        Носителката на ордените "Стара планина" - първа степен, "Кирил и Методий" - първа степен, "Народен орден на труда" - златен, Стоянка Мутафова е сред основателите на Държавния сатиричен театър "Алеко Константинов". Родена е на 2 февруари 1922 г. в София. Завършва класическа филология в Софийския университет. Едновременно с това учи и завършва драматичната школа при Народния театър като ученичка на Николай Масалитинов и Кръстю Мирски. От 1946 г. до 1948 г. следва в Прага, където завършва актьорско майсторство и играе на сцената на театър "Диск". От 1948 г. до 1956 г. е в трупата на Народния театър "Иван Вазов", а от 1956 г. трайно свързва живота си с Държавния сатиричен театър, където създава няколко десетки христоматийни образи - Мезалиансова от "Баня" на Маяковски, Брандахлистова от "Смъртта на Тарелкин" на Сухово-Кобилин и други от руската класика, както и редица образи от български класически и съвременни автори - баба Гицка от "Големанов" на Ст. Л. Костов, Софрона от "Януари" и Крокодилът от "Суматоха" на Йордан Радичков, Онарта от "Старчето и стрелата" на Никола Русев, стрина Гена от "Щръклица" на Панчо Панчев, бабката от "Биволът" на Станислав Стратиев и др.
        Стоянка Мутафова е удостоена със званието "Народен артист" и е носител на "АСКЕЕР" за цялостно творчество през 2002 г.
        85-годишния си юбилей актрисата отпразнува с участие в пиесата "Квартет" на Роналд Харвуд, заедно с Георги Калоянчев, Димитър Манчев и Емилия Радева.
        Георги Калоянчев е роден на 13 януари 1925 г. в Бургас. Завършва ВИТИЗ "Кр. Сарафов" в класа на проф. Стефан Сърчаджиев през 1952 г. До 1956 г. е артист в Народния театър "Иван Вазов", а след това свързва името и таланта си със създаването и утвърждаването на Държавния сатиричен театър "Алеко Константинов".
        Емблематични са ролите му на Големанов от едноименната пиеса на Ст. Л. Костов, Иванчо Йотата от "Чичовци" на Иван Вазов, Телериг в пиесата "Старчето и стрелата" на Никола Русев, Господин Балкански от пиесата на Георги Данаилов. Като забележителен актьор се проявява и в пиесите на Йордан Радичков, Станислав Стратиев, Иван Радоев, Георги Мишев и др. Сериозен дял в творчеството на Георги Калоянчев заемат и изявите му в българското кино и на телевизионния екран. Сред тях се открояват образите в "Утро над родината", "Инспекторът и нощта", "Вълчицата", "Специалист по всичко", бай Ганьо в екранизацията на Алековата творба.
        Георги Калоянчев е удостоен е със званието "Народен артист" през 1967 г., Лауреат е на Димитровска награда, носител на орден "Кирил и Методий" - първа, втора и трета степен, на орден "Народна република България" - първа степен, на орден "Стара планина" - първа степен. През 1995 г. му е присъдена наградата "Аскеер" за цялостно творчество, а през 2003 г. - наградата на Съюза на артистите "Икар" за цялостно творчество.
        Надежда Вульпе е певица с многогодишна педагогическа и сценична дейност. Родена е на 26 юли 1929 г. в Павликени. Учи в Българската държавна консерватория в класа по пеене на проф. Людмила Прокопова. Тя е една от водещите солистки на Бургаската опера, допринесла с дългогодишната си дейност за издигане на нивото на института. През своята творческа кариера е изпълнявала централните партии на голяма част от оперната класика – Виолета от "Травиата", Мими от "Бохеми", Чо-Чо Сан от "Мадам Бътерфлай", Неда от "Палячи", Леонора от "Силата на съдбата" и още много други. В биографията си има около 1400 спектакъла, над 250 концерта с българска музика и над 350 участия в концерти.
        Гастролирала е с успех на редица сцени в Германия, Италия, Унгария, Полша и др. През 2005 г. е удостоена с наградата "Златна лира" на Съюза на българските музикални и танцови дейци за високите й художествено-творчески и педагогически постижения и принос към българската музикална култура.


Водещи новини

Времето