Завърши Третата Среща На Съвета На Министрите На Културата От Югоизточна Европа

Завърши Третата Среща На Съвета На Министрите На Културата От Югоизточна Европа


        С пресконференция днес в Бояна завърши Третата среща на Съвета на Министрите на културата от Югоизточна Европа.
Министърът на културата проф. Стефан Данаилов благодари на всички свои колеги за активното участие в Третата, последна за българското председателство, среща на Съвета на министрите от Югоизточна Европа.
Министър Данаилов съобщи, че Съветът приветства нов член - Босна и Херцеговина. Заместник-министърът на културата Сенад Шепич положи своя подпис в Хартата за учредяване и дейност на Съвета.
Първата работна сесия започна с представянето на новите инициативи на Съвета на Европа в областта на културата и културното наследство.
        Даниел Терон, заместник-директор за култура, културно и природно наследство на Съвета на Европа направи презентация на постигнатото и бъдещите перспективи пред Регионалната програма за културно и природно наследство в Югоизточна Европа. След дискусия по презентацията Съветът на министрите на културата от Югоизточна Европа взе решения, с които даде висока оценка на Регионалната програма за културно и природно наследство в Югоизточна Европа, която благодарение на добрите резултати е продължена до 2008 г.
        Съветът прие актуализирания План за действие за изпълнение на проекта за културните коридори и подкрепи началото на изпълнение на първата му фаза. Гърция и Турция, които са членове на Съвета, но не са участници в програмата също потвърдиха своето желание да разгледат възможностите за реализацията на приетия План за действие.
        С особено удовлетворение министър Данаилов съобщи, че участниците в срещата се обединиха около идеята на Съвета на Европа за поставяне на информационни табели върху обектите, включени в Листата за приоритетна намеса. Според него по този начин ще бъде популяризирано развитието на програмата и ще бъдат приобщени нашите сънародници към проблемите на наследството. За България това са важните силно застрашени обекти на природното и културно наследство.
        Важен момент на срещата бе решението да се работи активно за създаване и реализация на пилотни проекти за местно развитие, като възможност да бъде осъществена на практика идеята за културните коридори в Югоизточна Европа. Министър Данаилов подчерта, че само чрез реални проекти, които ще ангажират всички власти, бизнеса, цялата културна инфраструктура в регионите е възможно да достигнем до основната цел на културните политики – да бъдат фактор за икономическо и социално развитие на региона.
        В тази връзка Съветът планира техническите задания да бъдат готови в края на 2007 г. , за да бъдат представени за финансиране от заинтересовани бизнес субекти и организации, включително международни организации на Донорската конференция във Верона в края на 2007 г.
        Съветът се обедини около оценката, че регионалната програма се е утвърдила като основен инструмент за регионално сътрудничество и устойчиво развитие.
        Много важно решение бе Съветът да се обърне към всички свои страни-членки с призива да бъдат своевременно ратифицирани основните европейски конвенции в областта на културното и природното наследство. Това ще бъде важна тема за обсъждане по време на нашите бъдещи срещи, за да бъдат подкрепени и допълнени усилията на Съвета на Европа в тази посока. България е ратифицирала всички основни международни документи само с едно изключение и министър Данаилов изрази надежда бързо да ратифицираме и Рамковата конвенция на Съвета на Европа, приета във Фаро.
        Министър Данаилов каза, че интересен момент от форума бе, че участието на държавите от т.нар. Киевска инициатива на Съвета на Европа, която включва кавказките републики, Украйна и Молдова. Целта е да се сподели натрупаният опит в региона.
Тъй като България в момента председателства Централноевропейската инициатива, участник във форума беше и г-жа Джулия Дел Фаббро от ЦЕИ, която направи много интересно представяне на дейностите в тази организация и допирните точки с нашите цели в областта на културата и културното наследство.
        Гост на форума беше и зам.-министърът на Министерство на регионалното развитие и благоустройство Искра Михайлова, която запозна участниците с възможностите за финансиране по оперативната програма на МРРБ за Трансгранично сътрудничество. Това е една от оперативните програми, която дава възможности за участие не само на страни-членки, но и съвместни проекти със съседни страни.
        В края на срещата делегатите приеха обръщение от Съвета към форума на държавните глави от региона „Културното многообразие – мост между културното наследство и културата на бъдещето”. Той ще се състои през месец юни в Букурещ.

        С обявяването на края на Третата среща на Съвета на министрите на културата от Югоизточна Европа неговото председателство бе поето от Хърватия.
        По-късно днес делегатите ще посетят Рилския манастир, а вечерта ще бъдат поздравени с изпълнения на възпитаниците на Националното училище за танцово изкуство.

ПРЕСКОМЮНИКЕ




Водещи новини

Времето