В Националната Галерия За Чуждестранно Изкуство На 5 Декември Се Открива Изложбата „Културната Революция –Път Към Социализма.Руски Архитектурен Авангард През 20-Те - 30-Те Години На 20 Век“

В Националната Галерия За Чуждестранно Изкуство На 5 Декември Се Открива Изложбата „Културната Революция –Път Към Социализма.Руски  Архитектурен  Авангард През 20-Те  -  30-Те Години На 20 Век“


        На 5 декември 2008 г. в 18.00 ч. в Националната галерия за чуждестранно изкуство в рамките на Годината на Русия в България и на Фестивала на руската култура ще бъде открита изложбата „Културната революция – път към социализма. Руски архитектурен авангард през 20-те - 30-те години на 20 век“.
Изложбата е организирана от Министерството на културата на Република България, Министерството на културата на Руската Федерация, Държавния научно-изследователски музей за архитектура „А. В. Щусев“, Държавния музейно-изложбен център РОСИЗО и Националната галерия за чуждестранно изкуство.
В изложбата са представени 119 проекта, архивен снимков материал, скици, планове и изображения, представящи културния авангард в Съветска Русия през 20-те - 30-те години на изминалото столетие.          
          Архитектурният авангард е известен и изследван задълбочено в родината си. Приема се за значимо културно-историческо наследство, революционен и неотделим от кардиналните промени, настъпили в Русия след 1917 г. Като едно от най-самобитните явления в руското изкуство, авангардът е дълбоко свързан с експериментите на Малевич, с конструктивистките спектакли на Майерхолд, с Маяковски и кулата-паметник на Татлин, назована „Интернационал“, с оригиналната система за обучение по архитектура, с дейността на ОСА (Асоциация на новите архитекти) и с мащабното реално строителство през 20-те - 30-те години на 20 век.      Основна насока в архитектурния авангард е социалната ориентация на строителството. За периода на неговото относително кратко съществуване са осъществени мащабни постройки. Поради историческата и икономическа обстановка по време на десетилетието, така наречените „клубове“ на профсъюзите са били особено ярки творби на „културната революция в страната на победилия социализъм“. За кратък срок са построени множество профсъюзни клубове, в които е въплътена идеята за многообразните функции на тези съоръжения.
            Изложбата предлага творби на изтъкнати творци в това знаменателно десетилетие на архитекти като Мелников, Голосов, както и излязлата в 1930 г. книга на Хухманов „Архитектурата на клуба“, представящ концепцията за архитектурата на клубовете и на дворците на културата.
            В изложбата се показват проекти от конкурса за Дворец на културата, замислен да бъде построен в пространството на голям работнически квартал като център на пролетарското начало с важна идеологическа значимост. Експонирани са проекти за огромни зрителни зали, в които има условия публиката да участва органично в представленията редом с актьорите. С построяването на Двореца на културата в Пролетарския район през 1937 г. се слага край на „епохата“ на подобни строежи.
            По-нататъшното развитие се разгръща в насоката на проектиране на отделни, самостоятелни здания – зали, стадиони, спортни площадки и библиотеки. Тази революционна епоха завършва с епохалния конкурс за зданието на Съветите в Москва, който поражда множество легенди, противоречиви оценки и тълкувания.
 
Изложбата ще продължи до 20 януари 2009 г.


Времето