Националната Опера И Балет Получи Наградата Сграда На Годината 2008

Националната Опера И Балет Получи Наградата Сграда На Годината 2008


 
        Националната опера и балет получи наградата СГРАДА НА ГОДИНАТА 2008 в категорията „Сгради със специално предназначение”.
        Церемонията по връчването на наградите на Националния конкурс „СГРАДА НА ГОДИНАТА 2008 се състоя на 15 декември в Народния театър „Иван Вазов”.
        От името на Министерството на културата, което е инвеститор на проекта за реконструкция, адаптация и реставрация на сградата на Националната опера и балет, отличието получи зам.-министър Иван Токаджиев. Наградата за изпълнителя „ЕКСА” АД получи проектантът арх. Константин Пеев, ръководител на ЕКСА Груп. Конкурсът се провежда за 7-ма поредна година, организатори са вестник „Строителството Градът” и МРРБ, с подкрепата на всички браншови организации в областта на строителството и архитектурата в България.
        Зам.-министър Иван Токаджиев и арх. Константин Пеев благодариха за високото признание, което инвеститорът и изпълнителят получиха за впечатляващата реконструкция, адаптация и реставрация на една от сградите – символи на София.


Зам.-министър Иван Токаджиев получава наградата от името на Министерството на културата

 

 


Наградата

 


 
         ***
        Проектът е за реконструкция, адаптация и реставрация на сградата на Националната опера и балет в София с РЗП 30 000 кв.м. - в частта й за зрителна зала, оркестрина, фоайета, ВИП зали, кулоари, репетиционни, гримьорни, административни, технически, санитарни и складови помещения.
Сградата е строена от 1947г. до 1957г. по  проект на арх. Лазар Парашкеванов, изготвен през 1922г.
Проектът за реконструкция и адаптация,  направен през 2007г. от арх. Константин Пеев с колектив, включва иновационни за България строителни технологии:
        Залата и кулоарите са климатизирани. Променени са наклоните на пода на залата и балконите и е увеличена ширината на междуредията с 0,20 м. Ефектът бе постигнат с използване на технология – двоен под с цел минимализиране натоварването на конзолните плочи на неправилните по форма балкони. Конструкцията е елегантна и лека,  покрита е с нова акустична настилка. Новият дизайн на редовете и зрителските кресла запазват стилистиката на интериора на залата, но  са съобразени с ергономичните изисквания за удобство. Осигурена е и средна пътека, отговаряща на съвременните арт тенденции - спектакълът да се пренася и в залата сред зрителите.
        Друго оригинално решение е свързано с повдигането на височината на първия ред на балкона и необходимостта той да се обезопаси, като се запази автентичният вид на сложния декоративен парапет. То се осъществи с интерпретиране на оригинални елементи от ръкохватките на вратите, което реши конструктивния проблем за натоварването, без да наруши автентичността на авторовия парапет.
        За първи път в България бе положена мобилна пружинираща настилка, тип Manero, и подово покритие за класически балет на балетна зала Drasselmeyer, немско производство, които осигуряват максимален комфорт на балетната трупа.
        Уникална е  новата подвижна оркестрина, която представлява сложно съоръжение с автоматизирана хидравлика за издигането й на височина 2,50 м. до нивото на сцената, което увеличава сценичната площ с 200 кв.м. Това позволява провеждането на грандиозни спектакли и големи концерти в Националната опера и балет.
        Нови са стенните акустични покрития и част от декоративните орнаменти с ефект на позлата. Прецизно е реставрирана композицията “Небе” на проф. Дечко Узунов върху потона в зрителната зала. Строително-реставрационните работи се извършваха от сложно технологично скеле с височина 20 м.
Монтираната дограма и фасадни изолации са с високи топлоизолационни качества. Решението за градското пространство пред главния вход включва ефектна настилка, осветителни тела, табели за афиши и др.
       
В резултат емблематичната за столицата сграда на Националната опера и балет придоби блясъка, комфорта и съвременно технологично оборудване, съответстващи на водещите световни образци на подобни храмове на изкуството.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
                                                                                                         
 
 




Водещи новини

Времето