Министърът На Културата Проф. Стефан Данаилов Представи В Пловдив Отчета На Министерството На Културата За Периода 2005-2009 Г.

Министърът На Културата Проф. Стефан Данаилов Представи В Пловдив Отчета На Министерството На Културата За Периода 2005-2009 Г.


   Министърът на културата проф. Стефан Данаилов представи пред журналисти в Пловдив отчета на Министерството на културата /МК/ за периода 2005-2009 г. Министър Данаилов посочи, че българската култура е историческа инвестиция за бъдещето на България, а мандата 2005-2009 г. определи като „период на устойчиво културно развитие, духовно консолидиране, опазване и развитие на културните ценности на българската нация”.
   Отчетът на Министерството на културата със заглавие „Българската култура – важен приоритет в националното ни развитие през периода 2005-2009 г.” съдържа 72 страници, в които са включени най-важните акценти от постигнатото от екипа на министър Стефан Данаилов за изминалите 4 години в областта на движимите и недвижими паметници на културата, музикалното и танцовото изкуство, българската книга и книгоиздаване, българските читалища, театъра, киното, училищата по изкуствата и по културата, библиотеките, регионалните дейности, културната интеграция, европейски културни инициативи и програми, опазване и съхраняване на българското културно-историческо наследство зад граница и защита правата на интелектуалната собственост в съответствие с европейските и международни стандарти.
   За дейности по опазване на културно-историческото наследство и модернизирането на музеите през мандата са вложени 15 837 412 лева, приет е и Закон за културното наследство.
   89 013 950 лева е сумата, която е инвестирана в помощ на училищата по изкуствата и по културата, като част от нея е за едногодишни стипендии и еднократно финансово подпомагане на деца с изявени дарби.
   Като сериозен успех Стефан Данаилов отчита работата с българските читалища, които от 3 100 през 2005 г. в края на мандата са станали 3 321. За ремонт, нова литература и дейности през 2009 г. са инвестирани шест милиона лева - четири пъти повече в сравнение с 2005-та. Приет бе и нов Закон за българските читалища.
   Голям ръст бележи българското кино. Само за 2009-та година са осигурени 16 милиона лева в помощ на филмопроизводството, като, за сравнение, в началото на мандата те са били 2 милиона.
   Направените инвестиции през годините на мандата за всичко, свързано с театрите и театралната дейност, възлизат на 78 920 911 лв.
   Всички държавни състави в областта на музикалното и танцовото изкуство са свързани в единна електронна информационна система, като много от тях продават електронни билети дори и зад граница. Общата сума, инвестирана от МК за подпомагане дейността на институтите от областта музикално и танцово изкуство, е 142 279 005 лв.
   За подпомагане дейността на библиотеките и библиотечното дело МК, което е и вносител на приетия през 2009 г. Закон за обществените библиотеки, е осигурило 6 744 812 лв. Фондацията „Бил и Мелинда Гейтс” избра МК за осъществяването на международния проект „Глобални библиотеки”, обхващащ над 900 български читалищни, регионални и общински библиотеки, в които ще бъде осигурен обществен достъп до информация чрез интернет. Българската книга и книгоиздаване също са подкрепени с 1 266 821 лв.
   За периода 2005-2009 г. се увеличи и броят на интер-културните прояви, инициирани и подкрепени от МК. Общата сума, инвестирана за подпомагане на регионалната дейност през мандата, е 600 000 лв.
   „Направихме немалко, но още много има да се прави, докато българската култура се утвърди като един от приоритетите в националното ни развитие. Няма успешна национална култура без национално съгласие, че тя е надпартиен критерий за зрелостта на обществото да се развива според общочовешките ценности”, пише в обръщението си към читателите на отчетната книга министърът на културата проф. Стефан Данаилов.

ПЪЛНИЯ ОТЧЕТ МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК.




Водещи новини

Времето