На 8 Април От 17.00 В Кюстендил Ще Бъде Открита Изложбата „Николай Дюлгеров. Множествената Художествена Идентичност”

На 8 Април От 17.00 В Кюстендил Ще Бъде Открита Изложбата „Николай Дюлгеров. Множествената Художествена Идентичност”


  На 8 април от 17.00 в Кюстендил ще бъде открита изложбата „Николай Дюлгеров. Множествената Художествена идентичност”. Официалното откриване е на  площад „Велбъжд” №1 пред община Кюстендил. Гости на събитието са  парламентарният секретар на Министерството на културата Боян Милушев, Петър Паунов, кмет на община Кюстендил, Н. Пр. Стефано Бенацо, посланик на Република Италия в България и Ецио Пераро, директор на Италианския културен институт.
   Организатори на изложбата са: Министерството на културата на Република България, община Кюстендил и Художествена галерия „Владимир Димитров-Майстора”. Изложбата ще може да бъде видяна в Кюстендил от 8 април до 8 май 2010 г.
   Паралелно с изложбата на Николай Дюлгеров в Кюстендил ще гостуват творбите на италианския футурист Мино Деле Сите. От 1931 г. той се присъединява към футуристичната поетика, като изгражда дълбоко приятелство с Маринети, Прамполини и Дюлгеров и през 30-те години участва с тях в най-важните италиански и европейски изяви на движението. Изложбата с творби на известния италиански футурист Мино Деле Сите ще се открие същия ден, 8 април, от 18.00 часа в Художествена галерия „Владимир Димитров-Майстора”. Идеята за тази изложба е на Италианския културен институт и е посветена на 100-годишнината от първия манифест на Футуризма на италианският поет Филипо Томазо Маринети.

   Известният български художник, архитект и дизайнер Николай Дюлгеров (1901- 1982) е смятан за един от творците на италианския футуризъм. Дюлгеров въвежда алуминиевите плоскости като материал за новия тип „футуристични” голямо форматни рекламни пана по улиците на Торино. Тъкмо те са ключът към дизайнерското решение на изложбата-обект върху плоскости с алуминиево покритие.
   Дюлгеров споделя общия ентусиазъм към техническата модернизация. В началото на 30-те години на 20 век той е един от инициаторите на т. нар. аероживопис.
   Изложбата-обект, представяща Николай Дюлгеров като художник на европейския авангард, логично включва в своя маршрут Кюстендил – родният град на художника. В Кюстендил преминава детството на Николай, тук са юношеските му художествени изяви. През 1976 г. Дюлгеров дарява свои творби на Кюстендилската художествена галерия и с този жест засвидетелства привързаност към спомена за родния си град. Културните среди в Кюстендил включват статия за Николай Дюлгеров в Енциклопедичен речник, публикуван през 1988 г., след смъртта на художника. Паметта за Дюлгеров и европейската значимост на художника е поддържана от публикации на друг кюстендилец – неговия дългогодишен приятел Асен Тонев.
Изложбата и представителният каталог са финансирани по проект за Комуникационната стратегия на Република България за Европейския съюз.


Куратор на изложбата: Ирина Генова.
Автори на каталога: Джорджо Ди Дженова, Ирина Генова.
Дизайн на изложбата и каталога и фотографии: Надежда Олег Ляхова.
Преводачи: Валентина Иванова – италиански език, Албена Витанова – английски език.
Координатор от Министерство на културата: Ели Добрева.

Изложбата бе успешно представена в:
Рим - през ноември - декември 2008, Auditorium Parco della Musica на Националната академия „Санта Чечилия”;
Торино - през май - юни 2009, Castello del Valentino, днес - Политехника на Торино;
София - през юли - октомври 2009, Градската градина, до Софийската градска художествена галерия;
Летище София, терминал 2, през ноември 2009 – март 2010.