Председателят На Парламента Цецка Цачева И Парламентарният Секретар На Министерството На Културата Боян Милушев Откриха Днес Изложба В Националната Библиотека По Повод Професионалния Празник На Българските Библиотекари 11 Май

Председателят На Парламента Цецка Цачева И Парламентарният Секретар На Министерството На Културата Боян Милушев Откриха Днес Изложба В Националната Библиотека По Повод Професионалния Празник На Българските Библиотекари 11 Май


  Председателят на парламента Цецка Цачева и парламентарният секретар на Министерството на културата Боян Милушев и откриха днес изложбата „Етрополската калиграфско-художествена школа от 17 век” в Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий”. Изложбата е посветена на патронния празник на Националната библиотека и на професионалния празник на българските библиотекари - 11 май.





   В приветственото си слово г-жа Цецка Цачева каза, че всеки от нас е срещал вълнуващи предизвикателства в книгите на българските библиотеки. Тя изрази своето уважение към усилията на хората, които работят далеч от светската суета за бъдещето на културата. Това, подчерта председателят на парламента, е кауза, която заслужава повече от декларирано съпричастие. Г-жа Цачева посочи, че в годините на прехода, въпреки трудностите, библиотеките у нас са намерили начини да оцелеят. Председателят на парламента Цецка Цачева връчи на директора на Националната библиотека проф. Боряна Христова почетния плакет на Народното събрание.




   Парламентарният секретар на Министерството на културата Боян Милушев поздрави организаторите и гостите на изложбата от името на министъра на културата Вежди Рашидов, който е на заседание на Сесията за култура и аудио-визия на Съвета по образование, младежта и културата в Брюксел. „Щастлив съм, че мога да ви приветствам на откриването на тази забележителна изложба, посветена на Етрополската калиграфско-художествена школа от 17 в. – културно явление, което няма аналог по нашите земи от онова време!”, подчерта Боян Милушев. Той припомни, че в условия, когато народът ни е бил лишен от самостоятелна политическа и духовна власт, в Етрополския манастир се е извършил истински интелектуален подвиг – пишат се, украсяват се и се подвързват богослужебни книги, изографисват се икони. Парламентарният секретар на Министерството на културата припомни още, че усърдието и талантът на десетки книжовници, материалната помощ на заможните етрополски жители, даренията на многобройните посетители, идващи от всички български краища, са в основата на този уникален център на духовността, записан в културната ни история като Етрополска книжовна школа. „Знаменателно е, че Националната библиотека е избрала да разкрие именно тези съкровища, които съхранява грижливо и които са гордост за националната ни култура. Те са и част от общата ни визитна картичка, с която страната ни застава пред обединена Европа и света”, каза в заключение при откриването на изложбата от името на министър Рашидов парламентарният секретар на Министерството на културата Боян Милушев.
   В експозицията са показани съхраняваните в библиотеката ръкописи на богослужебни книги, създадени в Етрополската книжовна школа /манастира „Света Троица”/, издържани в духа на най-добрите постижения на българската средновековна книга. Включени са 36 ръкописа на една от най-известните български школи, която създава богато украсени и майсторски изписани по установен образец книги.
   Експозицията е част от проекта „Ръкописни и документални паметници от българските земи 13 - 17 век” по програмата на Фонд „Научни изследвания” на Министерството на образованието, младежта и науката.

   Снимки от откриването на изложбата


Времето