Министърът На Културата Вежди Рашидов, Кметът На София Йорданка Фандъкова, Зам.-Министърът На Културата Д-Р Тодор Чобанов И Посланикът На Сащ Джеймс Уорлик Разгледаха Днес Разкопките На Ларгото В София

Министърът На Културата Вежди Рашидов, Кметът На София Йорданка Фандъкова, Зам.-Министърът На Културата Д-Р Тодор Чобанов И Посланикът На Сащ Джеймс Уорлик Разгледаха Днес Разкопките На Ларгото В София


  Министърът на културата Вежди Рашидов, кметът на София Йорданка Фандъкова, зам.-министърът на културата д-р Тодор Чобанов и посланикът на САЩ Джеймс Уорлик разгледаха заедно разкопките на Ларгото в София.





   Те се запознаха с напредъка на археологическите проучвания на уникалните находки, разкрити при строежа на метрото до ЦУМ, както и с проекта за консервация, експониране и социализация на частта от античния град Сердика в зоната на Ларгото и Метростанция № 8.
  Министърът на културата Вежди Рашидов благодари на зам.-министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова за отпускането на средства за реализацията на проекта, който трябва да бъде завършен до 2012 г. „До момента разкопките се финансират от Метрополитена, но ще се търси и европейско финансиране от ОП „Регионално развитие” за цялостната реставрация чрез Министерството на културата”, подчерта министър Рашидов. Той благодари за проявения интерес на Н. Пр. Уорлик и изрази надежда, че и други посланици ще се заинтересуват от това историческо богатство в центъра на София. „Много е важно да се запазва културното богатство на България и САЩ ще съдейства, с каквото може”, обеща посланикът на САЩ Джеймс Уорлик, който беше довел и семейството си.




  „Прави се всичко възможно да се запази архитектурата”, каза д-р Тодор Чобанов в отговор на журналистически въпрос и добави, че проектът за метрото се променя за четвърти път, така че да не се местят или разрушават находките. „Амбицията ни е центърът на София да съперничи на Рим със своето археологическо богатство”, сподели зам.-министърът на културата д-р Тодор Чобанов по време на посещението на разкопките.




  Участъкът от 19 декара, който се разкопава в момента от археолозите, е бил в сърцето на стара Сердика, като двете главни улици са се пресичали пред днешния ЦУМ. Планираната метростанция ще бъде най-уникалната в града и няма да нарушава археологическото богатство. Планирано е да има пешеходен район през разкопките и стъклен купол с размери около 25 м на 70 м отгоре, което ще създаде място за градски събития. Решено е и да не се прави паркинг точно в центъра на столицата. Метрополитенът, Министерството на културата и археолозите работят заедно по промените в проекта за метрото и археологическия музей.



Водещи новини

Времето